• دوشنبه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 943-7296-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل پسماند گیلان:

تولید زباله در روستاها تشدید یافته است

مدیرعامل پسماند گیلان گفت: متاسفانه مطالبه‌گری اجتماعی مردم در استان پایین است و برای حل این مسئله باید به سمت مدیریت و حفاظت منابع گام برداشته شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، مهندس افشین پورعلی در جلسه کمیته پسماند فومن که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه فرهنگ مصرف‌گرایی در مناطق افزایش یافته است، اظهار کرد: تغییر الگوی مصرف نیز سبب تشدید تولید زباله در روستاها شده است.

وی با اشاره به اینکه استان گیلان با داشتن مناطقی سرسبز، سطح آب‌های زیرزمینی بالا، پراکندگی جمعیت روستایی و... دارای مشکلات عدیده‌ای در این حوزه است، افزود: روزانه هزار و 800 تا دو هزار تن زباله در این استان تولید می‌شود.

پورعلی این آمارها را ناشی از بی‌تفاوتی و کم‌تفاوتی‌ها دانست و عنوان کرد: متأسفانه در حال حاضر به علت آلودگی‌های منابع آبی، زیرزمینی و محیط زیست شاهد مشکلات و معضلات فراوانی هستیم.

وی اضافه کرد: علت اعظم سونامی سرطان و بیماری‌های صعب‌العلاج ناشی از آلودگی منابع محیطی می‌باشد که حقیقتی تلخ است.

مدیرعامل پسماند گیلان به خشک شدن بیش از 40 درصد تالاب انزلی اشاره و خاطرنشان کرد: اگر وضعیت تالاب، آلودگی‌ها و... مدیریت نشود این میزان به 70 درصد افزایش خواهد یافت.

وی ضمن تقدیر و تشکر از همت و حساسیت مسئولین شهرستان فومن گفت: متاسفانه مطالبه‌گری اجتماعی مردم در استان پایین است و برای حل این مسئله باید به سمت مدیریت و حفاظت منابع گام برداشته شود.

پورعلی ابراز کرد: علی رغم حجم عظیم زباله‌های تولیدی و کمبود منابع سه راه مدیریتی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت قابل اجراست و شاخص‌ترین و مهمترین کار در مدیریت کوتاه‌مدت، تلاش در راستای کاهش تولید زباله است.

وی ادامه داد: مهمترین روش در این زمینه کمک به تفکیک زباله از مبداست و این در حالیست که با مدیریت زباله و تفکیک زباله از مبدا 30 درصد از حجم زباله‌های تولیدی کاهش می‌یابد.

مدیرعامل پسماند گیلان اضافه کرد: برای دستیابی به این مهم باید به سمت فرهنگ‌سازی و سرعت مدیریت زباله گام برداشت .

وی افزایش عمر لندفیل و محل‌های دفن زباله را از نتایج کاهش حجم زباله‌های تولیدی ذکر کرد و گفت: شناسایی و وجود محل‌های مناسب دفن زباله یکی از مشکلات است.

پورعلی با یادآوری اینکه در مدیریت میان‌مدت، آموزش یک بحث اساسی و از راه‌های نهادینه‌سازی در راستای فرهنگ‌سازی مدیریت تفکیک پسماند است، افزود: در سراسر جهان وظیفه مدیریت زباله، برعهده تولیدکننده آن است و همه موظف به همکاری با شهرداری‌ها در راستای مدیریت و یکپارچه‌سازی زباله‌ها هستیم.

وی بر استمرار آموزش، فرهنگ‌سازی و تلاش در جهت تقویت سیستم‌های پردازش میانه به عنوان یک راه حل تاکید و اظهار کرد: در نهایت برای مدیریت زباله‌های تولیدی که جز دفن و از بین بدن آن راه‌حلی وجود ندارد در حال حرکت به سمت استفاده از سیستم‌های زباله‌سوز هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: