• سه شنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-26189-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : رشت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

بیش از 50 درصد گیلانیان فشار خون طبیعی دارند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه 50.5 درصد گیلانیان دارای فشار خون طبیعی هستند گفت: 31.7 درصد افراد دارای فشار طبیعی بالا(پیش فشار خون)، 16.2 درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا بوده اند، همچنین 1.5 درصد افراد، مشکوک به فشار خون بالا اعلام شده اند.

محمد عباسی در گفت وگو با ایسنا- منطقه گیلان، با بیان اینکه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، از 27 اردیبهشت تا 15 تیر ماه جاری، هم زمان با سراسر کشور در گیلان، برگزار شد، اظهار کرد: طی اجرای این طرح، فشار خون بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر گیلانی، در سامانه سیب ثبت شد که حاکی از مشارکت کم نظیر گیلانیان در این بسیج ملی است.

وی تصریح کرد: در این فرایند، پوشش برنامه با عبور بیش از 45 درصد از جمعیت هدف در استان(50 درصد افراد 30 سال و بالاتر) بالغ بر 146 درصد بود که معادل 73 درصد جمعیت 30 سال و بالاتر استان است.

معاون بهداشتی دانشگاه افزود:  50.5 درصد افراد غربالگری شده طی  این بسیج ملی، دارای فشار خون طبیعی، 31.7 درصد افراد دارای فشار طبیعی بالا(پیش فشار خون)، 16.2 درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا بوده اند، همچنین 1.5  درصد افراد، مشکوک به فشار خون بالا اعلام شده اند. از این تعداد، 53.3 درصد افراد مشارکت کننده در بسیج ملی در سطح استان را بانوان و 46.6 درصد افراد نیز از میان آقایان بوده اند.

وی خاطرنشان کرد: مشارکت کنندگان در این طرح ملی، از نظر گروه سنی، 15.4 درصد در گروه سنی 60 سال و بالاتر، 75.6 درصد، در گروه سنی 30 تا 60 سال و 9 درصد در گروه سنی زیر 30 قرار داشته اند.

عباسی با بیان اینکه در طول اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون، تعداد 6هزار و 951 کاربر در قالب 955 ایستگاه از دانشگاه علوم پزشکی گیلان و 19 دستگاه اجرایی، سازمان و اداره خارج از دانشگاه، مشارکت داشتند، ادامه داد: از این تعداد 560 ایستگاه توسط سایر سازمان ها و 395 ایستگاه توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دایر شده بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: علاوه بر این، تعداد هزار و 206 واحد ارایه خدمات شامل خانه های بهداشت، پایگاه های سلامت و مراکز خدمات جماع سلامت روستایی و شهری نیز در سطح استان مشغول به ارایه خدمت بوده اند.

به گزارش ایسنا؛ در بسیج ملی کنترل فشار خون که از 27 اردیبهشت الی 15 تیرماه سال جاری، همزمان با سراسر کشور در گیلان برگزار شد، سازمان هایی چون ادارات کل آموزش و پرورش، هلال احمر، نیروهای مسلح( سپاه، ارتش، بسیج)، بسیج جامعه پزشکی، اوقاف، ورزش و جوانان، خانه های بهداشت کارگری، خیریه ها، تامین اجتماعی، اورژآنس، شرکت نفت، صدا و سیما، شهرداری ها و ... مشارکت داشته اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: