• یکشنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-1590-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نرخ تورم گیلان پایین تر از نرخ تورم کشور

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم اردیبهشت‌ماه 98کشور و گیلان خبر داد.

وحید طیفوری در گفت وگو با ایسنا – منطقه گیلان، از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم اردیبهشت‌ماه 1398 کشور و گیلان خبر داد و اظهار کرد: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت براساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وی افزود: براساس شاخص قیمت به دست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل»(مقایسه تغییر قیمت 12 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم  است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرارگیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در اردیبهشت‌ماه به ترتیب 34.2 و 31.6 درصد می‌باشد، تصریح کرد: نرخ تورم استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، در رتبه بیست و چهارم نرخ تورم کشور قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بالاترین نرخ تورم کشور مربوط به استان کردستان با 41 درصد و کمترین مقدار مربوط به استان قم با 28.6 درصد بوده است. همچنین چهار استان مجاور این استان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، مازندران و اردبیل به ترتیب دارای رتبه‌های هجدهم، بیستم، بیست و سوم و بیست و پنجم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه پانزدهم نرخ تورم کشور هستند.

وی نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان را به ترتیب 51.2 و 49.6 درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیر خوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان را به ترتیب 27.5 و 25.4 درصد دانست.

طیفوری درخصوص نرخ تورم شهری و روستایی یادآور شد: این نرخ در کل کشور و استان در اردیبهشت‌ماه به ترتیب 33.7 و 31.1 درصد است. نرخ تورم روستایی نیز در کل کشور و استان در اردیبهشت‌ماه به ترتیب 37.1 و 32.9 درصد بوده است.

وی همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه اردیبهشت‌ماه سال جاری را در کشور و استان به ترتیب برابر 52.1 و 51.1 درصد اعلام کرد.

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان خاطرنشان کرد: بررسی تغییرات شاخص قیمت اردیبهشت‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور و استان، هر دو برابر 1.5 درصد بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: