• سه شنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9712-33989-5
  • خبرنگار : 13
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تنها پره صیادی آستارا در آستانه تعطیلی

رئیس اداره شیلات بندر مرزی آستارا گفت: تنها پره صیادی شهرستان در آستانه تعطیلی قرار دارد.

صادق خاصی پور در گفت و گو با ایسنا - منطقه گیلان، اظهار کرد: در 18.5 کیلومتر نوار ساحلی شهرستان مرزی بندر آستارا فقط یک شرکت پره با حدود 49 صیاد که اکثر آنها بالای 60 سال هستند، فعالیت می کند که به دلایلی از قبیل کاهش منابع آبزیان دریای خزر و مشکلات مالی در آستانه تعطیلی قرار دارد.

وی با بیان اینکه به دلیل سرمای زودرس آب دریای خزر در محدوده سواحل شهرستان های آستارا و تالش، فصل صید ماهی به روش پره در این مناطق از 20 شهریور ماه سالجاری آغاز شده است، ادامه داد: صیادان از این روز تا 30 آبان ماه سالجاری که زمان آغاز «چله خشکی» است، 77 بار پره کشی انجام دادند.

خاصی پور افزود: در این مدت 3493 کیلوگرم انواع ماهیان استخوانی صید شده است که 385 کیلوگرم سفید، 2860 کیلوگرم کفال و 248 کیلوگرم اردک ماهی، کپور، آزاد و سایر گونه ها است.

وی با بیان اینکه مقایسه آمارهای سالجاری با مدت مشابه در سال های گذشته، مبین کاهش محسوس صید پره در شهرستان می باشد، خاطرنشان کرد: در فصل صید سال 97 – 1396 بالغ بر 83 بار پره کشی انجام شد که 5447 کیلوگرم انواع ماهی استخوانی صید شد.

 

صید غیرمسئولانه از عوامل کاهش آبزیان

رئیس اداره شیلات آستارا، صید غیرمسئولانه را به عنوان یکی از عمده دلایل کاهش منابع دریای خزر عنوان کرد و توضیح داد: تغییرات آب و هوایی، رها کردن پسماند و فاضلاب خانگی به رودخانه ها، استفاده بیش از حد آفات نباتی و کود شیمیایی توسط کشاورزان، برداشت بی‌رویه شن و ماسه از مصب رودخانه‌ها و صید گسترده غیرمجاز از دیگر عوامل کاهش نسل ماهیان قلمداد می‌شود که باید تدبیری اساسی برای آن اندیشیده شود.

وی فرهنگ سازی را از دیگر روش های آگاه سازی عمومی برشمرد و تصریح کرد: صید پره در منطقه آستارا به دلیل شکل توپوگرافی بستر دریای خزر مناسب نیست و به همین دلایل همه ساله نسبت به سال های قبل شاهد کاهش صید هستیم.

صادق خاصی پور با اشاره به مناسب بودن شرایط آستارا برای فعالیت در حوزه پرورش ماهیان سردآبی، گرمابی و خاویاری، اضافه کرد: سرمایه گذاری مناسبی در شهرستان شده است و همه ساله شاهد افزایش تعداد مزارع پرورش ماهی هستیم و سازمان شیلات هم با تمام توان سعی دارد تا اقدامات زیر بنایی در این زمینه انجام شود.

به گزارش ایسنا، صیادی یکی از مهمترین روش‌های کسب و کار مردم شهرستان مرزی بندر آستارا است که 49 نفر صیاد ثبتی و 10 الی 15 کارگر در این شرکت توسط چهار دستگاه تراکتور، سه دستگاه قایق موتوری و یک کرجی، برای امرار معاش خود فعالیت می‌کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: