• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-3990-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

مصالح ساختمانی بیشترین مواد معدنی گیلان هستند

معاون صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: بیش از 70 درصد از مواد معدنی استخراج شده در گیلان را مصالح ساختمانی از جمله شن و ماسه تشکیل می‌دهد که تقریبا همه آن در ساخت و ساز و راهسازی استفاده می‌شود.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، افشین سروش با بیان اینکه گیلان 40 معدن فعال دارد که مصالح مورد نیاز ساخت و ساز و اجرای طرح های عمرانی را تامین می‌کند،گفت: بخشی از مواد استخراج شده از آن هم مواد اولیه صنایع معدنی استان را تامین می کند.

وی با بیان اینکه هر شغل معدنی، 7 شغل غیر مستقیم ایجاد می‌کند،افزود: یکی از مزیت‌های بهره‌برداری از معادن افزون بر اشتغالزایی مستقیم، ایجاد اشتغال غیرمستقیم است.

سروش ادامه داد: بهره‌برداری اصولی از معادن می‌تواند از یک سو مشکل تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع و مصالح طرح های عمرانی را در شرایط فعلی اقتصادی تا حدود زیادی حل کند و از طرفی با توجه به اشتغالزایی که در پی دارد، از مهاجرت روستانشینان حاشیه معادن به شهرها هم جلوگیری خواهد کرد.

معاون صنایع و معادن سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان تصریح کرد: در معادن گیلان برای هزار نفر مستقیم شغل ایجاد شده و  2 هزار نفر هم غیر مستقیم در شبکه حمل و نقل و فروش مواد معدنی مشغول بکار هستند.

سروش، افزود: بر اساس آمارهای سال 95 اگرچه گیلان از لحاظ میزان استخراج از معادن رتبه 17 و از نظر ارزش مواد معدنی استخراج شده، رتبه 22 را در بین استان های کشور دارد اما سالانه حدود 7 میلیون و 400 هزار تن انواع مواد معدنی به ارزش 454 میلیارد تومان از  معادنش  استخراج می‌شود که مواد اولیه 594 واحد صنایع  معدنی چون کاشی، سنگ بری، آجر و سفال، بنتونیت اکتیو، چینی، میکا، دانه‌بندی شن و ماسه و محصولات بتی و آسفالت را در این استان تامین می‌کند.

وی سنگ لاشه و شن و ماسه کوهی، سنگ آهک، میکا، زغال سنگ، صدف دریایی، خاک نسوز، خاک رس و خاک صنعتی را از مهم ترین مواد معدنی استان بر شمرد و گفت: بیش از 70 درصد از مواد معدنی استخراج شده در گیلان را مصالح ساختمانی از جمله شن و ماسه تشکیل می‌دهد که تقریبا همه آن در ساخت و ساز و راهسازی استفاده می‌شود.

سروش گفت: مواد اولیه 14 واحد صنایع معدنی گیلان، در استان وجود ندارد و از استان هایی چون یزد، اصفهان و زنجان وارد می‌شود .

معاون صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به اینکه 70 معدن از 110معدن موجود در گیلان غیر فعال است، گفت: با فعال شدن این 70 معدن، مقدار مواد معدنی استخراج شده در گیلان 3 برابر شده و به حدود 21 میلیون تن خواهد رسید و با این کار مواد اولیه مورد نیاز طرح‌های عمرانی، ساخت و سازها و صنایع بیشتری در استان تامین خواهد شد.

سروش افزود: بر این اساس صادرات مواد و فرآورده های معدنی از این استان هم که به علت وجود تحریم ها، گران تمام شدن و به صرفه نبودن وارادات و نیز سختگیری های موجود برای تامین نیاز داخل به مواد و فرآورده های معدنی راکد مانده، دوباره از سر گرفته خواهد شد.  

سروش ملاحظات و الزامات سختگیرانه زیست محیطی و منابع طبیعی و همچنین وجود معارضان محلی را از مهم ترین موانع مسیر استخراج معادن گیلان عنوان کرد و گفت: البته الزامات قانونی حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری بیش از همه در گیلان مشهود است و افزون بر اینکه سدی در مسیر برداشت از معادن فعلی ایجاد کرده ، مانع بزرگی هم در مسیر مطالعات و اکتشاف های معدنی در مناطق و محوطه هایی از استان که سرشار از ذخایر غنی و ارزشمند معدنی از جمله مس که ارزش افزوده به مراتب بیشتری نسبت به معادن شن و ماسه و سنگ لاشه  دارند، ایجاد کرده است.

وی افزود: برای بررسی و ارائه راهکار حل این مشکلات از 2 سال پیش کارگروه ملی و استانی تعامل معادن و منابع طبیعی تشکیل شده تا مشکلات و موانع، نخست در کارگروه استانی بررسی و در صورت به نتیجه نرسیدن به کارگروه ملی ارجاع داده شود که از اواخر پارسال تاکنون 7 مورد از پرونده های معدنی در دست بررسی است و یک پرونده هم به کارگروه ملی ارجاع داده شده است.

وی مهم ترین عامل کندی بررسی مشکلات را محدود بودن اختیارات استانی و تصمیم گیری براساس دستورالعمل ها و ضوابط کلی می داند این درحالیست که این ضوابط در استان های شمالی که معادن در دل منابع طبیعی قرار دارند باید اندکی تسهیل شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: