• یکشنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-3190-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

بالا رفتن سن نوغانداران از مشکلات صنعت نوغانداری

مدیر مرکز تحقیقات ابریشم کشور گفت: مهاجرت روستاییان، بالا رفتن سن نوغانداران و نبود اطمینان خاطر جمعی برای نوغانداران از فروش محصول از آسیب‌های این صنعت است.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان،رضا صورتی در خصوص چالش‌ها و ظرفیت‌های آینده ظرفیت‌های نوغانداری، به بررسی تاریخچه ابریشم پرداخت و گفت: به لحاظ تاریخی در کشور چین با ۴۵۰۰ سال پیشینه، اصلی‌ترین فعال در حوزه نوغان است.

وی با بیان اینکه البته از دوره صفویه در ایران نخ تولید می‌شده اما در دوره قاجاریه رو به افول رفته است، افزود: خواستگاه پیله زرد شمال ایران است و ما در بانک ژن خود در تمام فصل‌ها قابلیت پرورش آن را داریم.

صورتی در ادامه با اشاره به سال حمایت از کالای ایرانی گفت: به لحاظ اشتغال‌زایی، نوغانداری در بخش خدمات و صنعت می‌تواند اشتغال پایدار و جانبی تولید کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نوغان طی ۴۵ تا ۵۰ روز به محصول می‌رسد و سرمایه اولیه بازگشت پیدا می کند و گزینه بسیار مناسبی در راستای کشاورزی است، اما متاسفانه سرمایه‌گذاری در این صنعت بسیار اندک است.

صورتی در ادامه با اشاره به قابلیت ایران از لحاظ تنوع اقلیمی گفت: با استناد بر تحقیقات صورت گرفته، همه جای ایران قابلیت پرورش نوغان وجود دارد و می‌توانیم از این توانایی برای جذب توریسم استفاده کنیم.

وی در ادامه به بحران کمبود آب اشاره کرد و گفت که درخت توت تاثیر بسیار خوبی در بهبود وضعیت محیط زیست داشته و کاشت این محصول در استان‌های شمالی کشور نیاز به آبیاری ندارد و به صورت دیمی کاشت می شود.

مدیر مرکز تحقیقات ابریشم کشور در ادامه مهاجرت روستاییان، بالا رفتن سن نوغانداران و نبود اطمینان خاطر جمعی برای نوغانداران از فروش محصول را به عنوان آسیب‌های این صنعت نام برد و با ارائه توضیحاتی در راستای بهبود وضعیت گفت: با بازسازی، نوسازی و جذب نیروهای جدید، مشروط به برنامه ریزی‌های دقیق، نه تنها به مرحله خودکفایی، حتی به صادرات هم دست خواهیم یافت.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: