• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-25489-5
  • خبرنگار : 8
  • منبع خبر : رشت

با هدف ترویج، شناسایی و اصلاح نژاد اسب کاسپین؛

جشنواره ملی اسب کاسپین در منطقه آزاد انزلی برگزار شد

هفدهمین جشنواره ملی اسب کاسپین با هدف ترویج، شناسایی و اصلاح نژاد اسب کاسپین در منطقه آزاد انزلی برگزار شد.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، هفدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب کاسپین با اهداف ترویج، شناسایی، حفظ ذخایر ژنتیکی، توسعه و پرورش و اصلاح نژاد اسب کاسپین در باشگاه سوار کاری تکتاز   منطقه آزاد انزلی برگزار شد.

هوشنگ افشاری رئیس انجمن اسب ایران در حاشیه برگزاری هفدهمین جشنواره ملی اسب کاسپین در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: 72 سر اسب در ۹ رده سنی زیر یک تا بالای 10 سال با حضور گسترده علاقه مندان در مرکز اصلاح نژاد و تولید اسب کاسپین باشگاه سوارکاری تکتاز منطقه آزاد انزلی به نمایش گذاشته شدند.

وی افزود: این جشنواره تفاوت های فراوانی با سالهای گذشته داشته و پس از سالها انتظار، جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات آغاز به سرشماری، داده برداری، صدور شناسنامه، تعیین DNA و میکرو چیپ گذاری اسب های کاسپین را آغاز کرده اند و در حال حاضر جمعیت اسب کاسپین در گیلان 106 سر ، داده برداری شده ولی وجود 250 اسب در این استان تخمین زده شده است که هم اکنون 20 سر اسب کاسپین ثبت شده جهانی در باشگاه سوارکاری تکتاز منطقه آزاد انزلی وجود دارد.

افشاری خاطر نشان کرد: اسب کاسپین دارای جثه ای کوچک است و این گونه بسیار آموزش پذیر و با شهامت، از توانایی مقاومتی و ورزشی خیلی بالایی برخوردار است و از قدیمی ترین های اسب جهان می باشد.

در پایان این رقابت ها با حضور مسئولین، اسب های کاسپین برتر معرفی و از مالکان اسب با اهدای تندیس و هدایی ارزشمند تجلیل شد و  پس از پایان جشنواره حراج اسبهای کاسپین نیز انجام شد.

به گفته کارشناسان اسب کاسپین از حیوانات نادر جهان و از نژادهای مهم اسب در ایران است که با تاریخ ایران و سواحل جنوبی دریای خزر به خصوص گیلان عجین شده است که علاوه بر قدمت و سابقه تاریخی از ارزش بالای زیستی، اقتصادی و فرهنگی برخوردار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: