• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 979-994-5
  • خبرنگار : 9
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برگزاری هفدهمین جشنواره ملی اسب کاسپین در منطقه آزادانزلی

هفدهمین جشنواره ملی اسب کاسپین، 15 آذر ماه در مرکز پرورش اسب تکتاز منطقه آزاد انزلی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، هوشنگ افشاری از برگزاری هفدهمین جشنواره ملی اسب کاسپین در منطقه آزادانزلی خبر داد و اظهار کرد: این جشنواره با هدف شناسایی، حفظ ذخایر ژنتیکی، توسعه پرورش و اصلاح نژاد برگزار می‌شود.

رئیس هیات سوارکاری استان گیلان افزود: مسابقه در 9 رده سنی اسب‌ها برگزار و همچنین اسطوره زیبایی از بین مادیان‌ها و نرین‌های 4 سال به بالا و بر اساس بالاترین امتیازات کسب شده انتخاب می‌شود. پس از پایان جشنواره حراج اسب‌های کاسپین نیز صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه کاسپین اسبی رام، زیبا و اصیل است که صاحب نظران آن را با پیشینه بیش از پنج هزار سال به عنوان قدیمی‌ترین نژاد اسب موجود در جهان می‌دانند، گفت: اندام موزون، هوشمندی مقاوم و رام بودن، نیاز به فضای کوچک برای نگه داری، کم خوراک بودن از جمله ویژگی‌های این اسب است. این اسب اصیل ایرانی توسط مجامع مختلف بین‌المللی در معرض خطر انقراض معرفی شده است.

افشاری، با بیان اینکه جمعیت اسب کاسپین در گیلان 106 سر، داده برداری شده ولی وجود 250 اسب در این استان تخمین زده می‌شود، تصریح کرد: هم اکنون 20 سر اسب کاسپین ثبت شده جهانی در باشگاه سوارکاری تکتاز منطقه آزاد انزلی وجود دارد. علت کاهش جمعیت اسب کاسپین در گیلان بی توجهی روستاییان و مسئولان به این اسب بومی است.

رئیس هیات سوارکاری استان گیلان یادآور شد: تا حدود 10 سال پیش این اسب بیشتر در انگلیس پرورش داده می‌شد اما اکنون در سراسر اروپا در حال پرورش دادن این اسب هستند. امریکا هم اکنون بزرگترین گله اسب کاسپین را داراست در حالی که جمعیت این نژاد نادر اسب در خاستگاهش گیلان و ایران حدود 250 سر تخمین زده می‌شود.

وی با بیان اینکه پرورش این اسب نادر و محبوب جهانی فرصتی برای صادرات آن به سایر کشورها است، خاطرنشان کرد: به گفته کارشناسان اسب کاسپین از حیوانات نادر جهان و از نژادهای مهم اسب در ایران است که با تاریخ ایران و سواحل جنوبی دریای خزر به خصوص گیلان عجین شده است که علاوه بر قدمت و سابقه تاریخی از ارزش بالای زیستی، اقتصادی و فرهنگی برخوردار است.

گفتنی است؛ هفدهمین جشنواره اسب کاسپین از ساعت 9 صبح روز 15 آذر در باشگاه سوارکاری تکتاز حسن رود منطقه آزاد شهرک صنعتی شماره یک برگزار می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: