• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-690-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

اقدامات جدید برای افزایش تولید پیله ابریشم در کشور

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: می‌توان از ظرفیت‌ها برای افزایش تولید پیله ابریشم و اشتغالزایی استفاده کرد.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، عدیل سروی گفت: توسعه توتستان ها در اراضی شیبدار، مناطق مستعد و بهسازی و نوسازی توتستان ها را در حمایت از نوغانداری کشور پیگیری می‌کنیم.

وی تصویب بیمه نوغانداران، ایجاد صندوق حمایت از نوغانداری و تامین تخم نوغان را از دیگر اقدامات حمایتی از این تولیدکنندگان برشمرد.

سروی، با بیان این که فعالیت نوعانداری به سرمایه کمی نیاز دارد، ادامه داد: با عقد تفاهم نامه میان معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) می توان از ظرفیت‌ها و نیروی انسانی تحت پوشش این نهاد برای افزایش تولید پیله ابریشم و اشتغالزایی استفاده کرد.

وی افزود: ایجاد تشکل‌های کشاورزی مردم نهاد و مساعدت در بازاریابی، خرید تضمینی، ایجاد زنجیره های تولید، پرورش کرم ابریشم در مناطق جغرافیایی مساعد با اولویت استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اصفهان و خراسان شمالی، کسب درآمدهای جانبی خانوارهای روستایی و شهری میان مددجویان مورد حمایت کمیته امداد با اولویت زنان سرپرست خانوار روستایی از زمینه‌ها و مفاد همکاری در این تفاهم‌نامه هستند.

رییس مرکز نوغانداری کشور ادامه‌ داد: پرورش کرم ابریشم می‌تواند مواد اولیه مورد نیاز صنایع فرش بافی، پزشکی، نظامی و الکترونیک را تولید کند و در عین حال بخشی از زنان روستایی و کودکان را مشغول و یک درآمد نسبی خوب ایجاد کند.

وی با اشاره به این که ۹۶ درصد پرورش کرم ابریشم در هفت استان کشور صورت می‌گیرد، تصریح‌ کرد: استان گیلان با ۴۰ درصد و خراسان رضوی با ۳۰ درصد به ترتیب رتبه های نخست و دوم نوغانداری را به خود اختصاص داده‌اند.

سروی خاطرنشان کرد: ۲۲ استان کشور در زمینه نوغانداری فعالیت می‌کنند.

وی گفت: ۹۰ درصد تولید ابریشم جهان در کشورهای آسیایی تولید می‌شود و چین با تولید ۱۴۲ هزار تن در رتبه نخست، هند با تولید ۳۲ هزار تن در رتبه دوم و ایران با تولید ۱۲۰ تن در رتبه هشتم جهان قرار دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: