• سه شنبه ۱ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-290-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

بیمه حق حداقلی قالیبافان است

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان، گفت: قالیبافان از اقشارآسیب پذیر جامعه محسوب می‌شوند که برخورداری از مزایای بیمه حق حداقلی آنان است.

مجتبی مهری در گفت و گو با ایسنا - منطقه گیلان، با بیان اینکه قالی‌بافان گیلانی از ابتدای سال تاکنون ۳۰ هزار متر مربع فرش بافته‌اند، گفت: ۱۳ هزار و ۳۹۶ قالیباف در گیلان این فرش‌ها را در کارگاه‌ها و کنج خانه‌ها بافته‌اند.

وی با اشاره به اینکه در گیلان ۶۰ کارگاه قالیبافی متمرکز و غیرمتمرکز وجود دارد، افزود: با تلاش قالیبافان گیلانی ۲۰ هزار متر مربع دیگر انواع فرش و تابلو فرش در اندازه‌های مختلف تا پایان سال بافته می‌شود.

مهری، در خصوص برند فرش گیلان با بیان اینکه اقدامات بسیارخوبی در این زمینه صورت گرفته است، ادامه داد: برنامه داریم با استفاده موتیف‌های استانی، طرح‌هایی قلم زده شود که نتایج آن آینده درخشانی را دراین خصوص رقم خواهد زد.

وی خاطرنشان‌ کرد: بیشتر فرش‌های گیلان به استان‌های آذربایجان شرقی، قم و تهران فرستاده و از آنجا به کشور‌های حاشیه دریای خزر، اروپایی و چین صادر می‌شود.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه به علت کمبود اعتبارات، دیگر قالیبافان بیمه نمی‌شوند، افزود: قالیبافان از اقشارآسیب پذیر جامعه محسوب می‌شوند که برخورداری ازمزایای بیمه حق حداقلی آنان است و در حال حاضر فقط ۹ هزار نفر از ۱۳ هزار و ۳۹۶ قالیباف گیلانی تحت پوشش بیمه هستند.

وی خاطرنشان کرد: اگر به وضعیت بیمه قالیبافان توجه جدی نشود نه تنها افرادی جدیدی به عرصه ورود نخواهند کرد بلکه قالیبافان فاقد بیمه نیز این هنرصنعت را ترک و به فراموشی خواهند سپرد.

مهری، تامین مواد اولیه برای فرش بافی را یکی دیگر از مشکلات عنوان کرد و گفت: مواد اولیه به ویژه در شرایط فعلی نرخ ارز یکی ازمشکلات این صنف است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: