• دوشنبه ۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-2590-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

تاثیر تسهیلات بر میزان تولیدات عشایر گیلان

رییس اداره امور عشایری گیلان گفت: سهم کمتری از اعتبارات عشایری عاید استان ما می‌شود.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، فرامرز هادی‌زاده با اشاره به اینکه هر ده سال یکبار جمعیت عشایری استان‌ها توسط مرکز آمار ایران اعلام می‌شود، گفت: پس از 9سال،سال آینده،جمعیت عشایری گیلان نیز مشخص و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی افزود: به جز شهرستان‌های آستانه اشرفیه، لاهیجان، بندرانزلی و رشت 12 شهرستان دیگر استان، اتراقگاه دامداران کوچنده و از عمده مناطق کوچ‌نشین گیلان است.

رییس اداره امور عشایر گیلان ادامه‌ داد: گیلان به لحاظ تعداد دامداران کوچنده، با داشتن 5 هزار و274 خانوار رتبه نهم را در کشور دارد، اما فقط به حدود 619 دامدار کوچنده، عنوان عشایر اطلاق می‌شود و بقیه با عنوان دامدار کوچنده شناخته می‌شوند، موضوعی که باعث شده این استان با وجود آمار بالای عشایر در جایگاه 23 کشور قرار گیرد و سهم کمتری از اعتبارات عشایری عایدش شود . به دلیل این آمار هرساله در گیلان کمتر از یک میلیارد تومان تسهیلات به عشایر تعلق می‌گیرد.

هادی‌زاده چند پیشگی را از مهم‌ترین ویژگی عشایر دانست و افزود: دامداران کوچنده گیلان با داشتن 756هزار راس دام سبک و 100هزار راس دام سنگین، سالانه بطورمیانگین 3 هزار و 400 تن گوشت قرمز، 6 هزار و 340 تن شیر و سایر فرآورده‌های لبنی تولید می‌کنند.

وی گفت: افزون بر این زنان پر تلاش عشایر که پا به پای مردان در فرآیند کوچ و زندگی کوچ نشینی قدم برمی‌دارند، با استفاده از پشم و کُرک دام‌های شان، بخشی از صنايع دستي گیلان از جمله گبه، گلیم، جاجیم، فرش، چوقا، جوراب، چادر شب و نمد را توليد مي‌کنند و در سالهای گذشته رتبه‌های برتر کشوری را در نمایشگاه‌های ملی بدست آورده‌اند.

هادی‌زاده ادامه‌ داد: اعطا تسهیلات با افزایش تولیدات عشایر رابطه مستقیم دارد و هر چقدر تسهیلات بیشتری داده شود، فعالیتهای بیشتری از سوی عشایر برای تولید محصولات مختلف انجام می‌شود.

رییس اداره امور عشایر گیلان، سهم دامداران کوچنده در اقتصاد استان را سالانه بطور میانگین 210میلیارد تومان اعلام کرد.

رییس اداره امور عشایر گیلان خاطرنشان کرد: معمولا عشایر در مراتع محدود خود محصولات مختلف تولید می‌کنند، و در تولید گیاهان دارویی عشایر رضوانشهر از دیگر عشایر استان تولیدات بیشتری دارند.

رییس اداره امور عشایر گیلان  گفت: وجود گل ها وگياهان مختلف در مناطق ييلاقي باعث شده برخي از دامدارن کوچنده گيلان، زنبورداري را هم پيشه خود قرارداده و بتوانند 10 درصد ازعسل توليدي گيلان معادل 600تن را روانه بازار مي‌کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: