• شنبه ۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-1390-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

بافنده فرش بیمه نباشد، نمی‌بافد

رییس اداره فرش سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان گفت: بافنده فرش اگر بیمه نباشد، نمی‌بافد و جوانان جویای کار نیز به دلیل مشکلات بیمه‌ای که وجود دارد، برای بافتن فرش ورود نمی‌کنند.

مجتبی مهری در گفت و گو با ایسنا-منطقه گیلان، با اشاره به اینکه فرش دستباف از رشد خوبی در گیلان برخوردار است،گفت: در حال حاضر بالغ بر 14هزار نفر در بافت فرش گیلان فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 9هزار نفر از بافندگان فرش گیلان بیمه هستند، اضافه کرد: مشکل بیمه قالیبافان تاکنون برطرف نشده و بسیاری از آن‌ها هنوز تحت پوشش بیمه قرار نگرفته‌اند.

مهری ادامه داد: سالانه 150هزار متر مربع در گیلان فرش و تابلو فرش بافته می‌شود و اگر مشکل بیمه قالیبافات حل نشود به تولید این هنر صنعت صدمه وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: بافنده فرش اگر بیمه نباشد، نمی‌بافد و جوانان جویای کار نیز به دلیل مشکلات بیمه‌ای که وجود دارد، برای پرداختن به بافت فرش ورود نمی‌کنند.

رییس اداره فرش سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان خاطرنشان کرد: برنامه داریم در کارگروه رفع موانع تولید استان برای رفع این مشکل اقداماتی انجام گیرد.

وی گفت: گیلان یکی از تولیدکنندگان فرش باکیفیت کشور است و با رشد خوبی که در این صنعت دیده می‌شود،شاهد خواهیم بود که فرش گیلان از نظرکمی و کیفی رشد چشمگیری داشته باشد.   

به گزارش ایسنا، بر اساس آیین نامه اجرایی قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار مصوب سال ۱۳۸۸، همه بافندگان کشور می‌توانند با دریافت گواهی از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و تایید ادارات صنعت، معدن و تجارت، از مزایای بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند شوند. دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ در بخش توزیع اعتبارات برای بیمه قالیبافان رقم سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان را پیشنهاد کرد. رقمی که سالها در بودجه‌های سنواتی کشور تصویب می‌شود اما به دلیل کافی نبودن به نتیجه نمی‌رسد و جمع زیادی از بافندگان از دریافت آن محروم می‌مانند. در برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده توسعه و ایجاد خانه فرش در بازارهای هدف، ارتقای کیفیت تولید، سفارش‌پذیری و حمایت از ایجاد و توسعه و تجهیز کارگاه‌های متمرکز و غیرمتمرکز اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی فرش دستباف روستایی و شهری کشور را در دستور کار قرار دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: