• جمعه ۱۶ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-3890-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

دیپلماسی تجاری ابزار مهم روابط کشورها

رئیس مرکز آموزش بازرگانی گیلان، گفت:دیپلماسی تجاری مهمترین ابزار روابط کشورها است.

به گزارش ایسنا - منطقه گیلان،  روهام قلیچی در مراسم  اولین جشن فارغ التحصیلی مدیریت عالی کسب و کار با گرایش دیپلماسی تجاری که در سالن اجتماعات بانک کشاورزی گیلان برگزار شد، با بیان اینکه امروزه یکی از مهمترین ابزار ایجاد روابط کشورها با یکدیگر دیپلماسی تجاری است، گفت: تجارت یکی از ارکان مهم سیاست خارجی محسوب می‌شود.

وی افزود: ایران به رغم اینکه پانزدهمین اقتصاد جهان را دارد، نتوانسته به خوبی از فرصتهای خود استفاده کند و حتی در منطقه نیز نتوانسته الگوی تجاری خود را مطابق با قواعد و موافقتنامه‌های جهانی و منطقه‌ای تطبیق دهد.

قلیچی ادامه داد: دیپلمات‌های اقتصادی کشور ما اغلب وقت خود را صرف روابط بین حکومت‌ها و جمع آوری اطلاعات تجاری می کنند.در صورتی که که در سایر کشورهای پیشرفته، وقت یک رایزن جذب سرمایه خارجی و سرویس دهی به تجار آن کشور و حل فصل اختلافات می شود.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر با تمامی تلاش‌های انجام شده شاهد کاهش صادرات بودیم، خاطرنشان کرد: یک بخش اساسی دلیل این کاهش ضعف دانش در دیپلماسی تجاری است.

رییس مرکز آموزش بازرگانی گیلان گفت: دستیابی به اطلاعات اقتصادی کشور، شبکه‌سازی، روابط عمومی، عقد و اجرای قراردادها و از همه مهمتر بهبود تصویر کشور در ذهن سرمایه گذاران خارجی از جمله عواملی است که در دیپلماسی تجاری به آن توجه نکردیم.

موسوی زنوزی مدرس دانشگاه در ادامه این مراسم گفت: در برخی از کشورها به تجار خارجی نگاه خوبی ندارند و از تولیدکنندگان و تجار داخلی خود حمایت می کنند.

وی با بیان اینکه تجار با این رفتارهای جانبدارانه مقابله خاص دارند،  تاکید کرد: تجار با این مساله آشنا شوند که تجارت فضای گسترده ای از داشتن اطلاعات است.

وی تصریح کرد: اگر مدیران ما چه در بخش دولتی و چه در بخش‌های خصوصی اطلاعات کافی داشته باشند حتی در شرایط سخت تحریم هم می توانند تجارت عالی داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: