• دوشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-2490-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

گیلان در آستانه برخورداری از منحصر به فردترین روش تامین آب شرب در جهان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: به زودی گیلان اولین استانی در دنیا خواهد بود که 90 درصد آب شرب خود را از آب های سطحی و آبهای پشت سد تأمین خواهد کرد.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، کاظم لطفی در جلسه شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه با سدهای پلرود با 60 درصد، شفارود 40 درصد و دیورش با 20 درصد در دست اجرا است و تا پایان سال 97 ده سد لاستیکی آبگیری و بهره برداری خواهد شد،گفت: امیدواریم تا پایان سال 99 تمامی سده ها آبگیری و مورد بهربرداری قرار گیرند.

وی افزود: اولین سدی که به صورت فاینانس خارجی در حال انجام است، سد شفارود است و اولین سدی که از فاینانس داخلی استفاده شده سد لاسک خواهد بود که البته آخرین سد بزرگ ما خواهد بود.

لطفی خاطرنشان کرد: با انجام تمام این پروژها استان گیلان اولین استانی در کشور و حتی دنیا خواهد بود،که 90 درصد آب شرب خود را از آب های سطحی و آبهای پشت سد تأمین خواهد کرد.

وی افزود:13 سد جدای از سدهای لاستیکی در دست مطالعه است تا بتوانیم  این منابع آبی که خدادای است و با هیچ استان دیگر مشترک نیست و از مواهب الهی است که از بالادست در استان سرچشمه گرفته و به دریای خزر می ریزد

لطفی خاطرنشان کرد:در تمامی مطالعات و پروژه های در دست اقدام حق آبه ی دریای خزر و تالاب انزلی دیده شده و مردم نگرانی از این بابت نداشته باشند .

وی تصریح کرد:اگر تمام رودخانه‌هایی که به دریا می‌ریزند و آب شرین را به آب شور تبدیل می‌کنند، را مدیریت کنیم 1 میلیارد و 900 میلیون مترمکعب آب شیرین خواهیم داشت که دیگر هیچ نگرانی بابت آب شرب، آب کشاورزی و آب مورد نیاز برای تالاب نخواهیم داشت.


 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: