• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-18989-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

برف غار درفک به شدت کاهش یافته است

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار، گفت: امسال داخل غار درفک به مانند سالهای گذشته پوشیده از برف نبوده و این پدیده امسال با کاهش شدیدی مواجه گشته است.

به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، مصطفی فلاح، امروز در جلسه محیط زیست رودبار با بیان اینکه غار درفک یکی از سه اثر طبیعی ملی شهرستان رودبار است، که بر بالای قله مرتفع درفک واقع شده، گفت: امسال به دلیل عدم بارش برف مناسب در زمستان سال گذشته، میزان برف و یخ داخل آن به شدت کاهش یافته است .

وی افزود: شهرستان رودبار دارای سه اثر طبیعی ملی است که یخچال طبیعی غار درفک یکی از آنان است.

فلاح در وصف اثر طبیعی ملی غار درفک، خاطرنشان کرد: دهانه و طول این غار که احتمالا نتیجه آخرین فوران های آتشفشان خاموش قله درفک است، به لحاظ موقعیت جغرافیایی و جهت قرارگیری دهانه غار که پشت به آفتاب است، در سراسر سال پوشیده از برف و یخ است .

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار، ادامه داد:زمستان سال 96 به لحاظ بارش برف بسیار کم بار بود که این کاهش شدید در نرخ بارش، تاثیر نامطلوبی بر برف ذخیره شده در غار گذاشته و متاسفانه امسال داخل غار به مانند سالهای گذشته پوشیه از برف نبوده و این پدیده امسال با کاهش شدیدی مواجه گشته است .

فلاح گفت : غار درفک با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست، طبق آگهی روزنامه رسمی در سی و یکم فرودین ماه، سال 95 به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسید .

وی تصریح کرد: این غار از پدیده های کم نظیر در سطح کشور و نمونه ای کمیاب از یخچالهای طبیعی است که به عنوان یک جاذبه اکوتوریستی، سالانه هزاران کوهنورد، گردشگر و توریست را برای دیدن خود بر بلندای بام مرتفع قله درفک می‌کشاند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: