• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-44589-5
  • خبرنگار : 19
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل آبفای گیلان خبر داد:

بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر رشت تا پایان سال

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان، با بیان اینکه تصفیه خانه فاضلاب جنوب شهر رشت(مسکن مهر) تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد، گفت: ظرفیت این تصفیه خانه با دو مدول معادل 12 هزار و 500 مترمکعب در شبانه روز است.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، سید محسن حسینی در نشست با خبرنگاران، جمعیت تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب استان گیلان را یک میلیون و 764 هزار و 741 نفر دانست و اظهار کرد: این شرکت در حال حاضر در 50 شهر استان به ارائه خدمات می پردازد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان، با بیان اینکه 99.9 درصد جمعیت شهری استان تحت پوشش شبکه آب و 68 درصد تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند، گفت: 63 درصد منابع تولید آب استان از آب های سطحی بوده و 30 درصد از محل چاه ها و 7 درصد از محل چشمه ها استفاده می کند.

وی سرانه مصرف مشترکین در گیلان و کشور را به ترتیب 177 لیتر و 197 لیتر به ازای هر نفر در شبانه روز دانست و تصریح کرد: وزارت نیرو از شرق تا غرب گیلان پروژه های آبرسانی دارد که در حال حاضر شرکت آب و فاضلاب کارفرمای پنج پروژه و شرکت سهامی آب منطقه ای کارفرمای سه پروژه است.

این مقام مسئول، از اجرای طرح آبرسانی به آستارا، طرح آبرسانی به شهرهای صومعه سرا، فومن و شفت، طرح آبرسانی به شهرهای رشت، خمام و انزلی، ایجاد و تکمیل تاسیسات آب شهرهای رشت و انزلی و طرح تامین آب رشت توسط شرکت آب و فاضلاب استان خبر داد و خاطرنشان کرد: شرکت سهامی آب منطقه ای استان طرح آبرسانی به غرب دور، طرح آبرسانی به رودبار و طرح آبرسانی به شهرهای شرق گیلان را برعهده دارد که برای بهره برداری به شرکت آب و فاضلاب تحویل داده می شود.

حسینی، با بیان اینکه هم اکنون در شهرهای آستارا، تالش، انزلی، صومعه سرا، فومن، رشت، آستانه اشرفیه، لاهیجان، لنگرود، رودسر و سیاهکل پروژه های اجرایی فاضلاب داریم، متذکر شد: تا پایان برنامه ششم توسعه، جمعیت تحت پوشش شبکه آب را به 99.97 درصد و جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب را به 72.8 درصد خواهیم رساند.

وی احداث مدول دوم و بهینه سازی مدول اول تصفیه خانه بزرگ آب گیلان را یکی از مهمترین پروژه ها دانست و یادآور شد: این پروژه به روش بی.او.تی و با اعتباری بالغ بر یک هزار و 682 میلیارد ریال در حال اجراست.

مدیرعامل آبفای گیلان، ظرفیت مدول اول تصفیه خانه را 3 مترمکعب در ثانیه دانست و عنوان کرد: یک تصفیه خانه با ظرفیت مشابه احداث و در مجموع 6 مترمکعب آب در ثانیه تصفیه خواهد شد که یکی از تصفیه خانه های بزرگ کشور است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر این تصفیه خانه آب شهرهای رشت، خمام، انزلی، آستانه اشرفیه، بندرکیاشهر، سیاهکل، لاهیجان، لنگرود، شلمان و اطاقور را تامین می کند.

حسینی، با اشاره به طرح ساماندهی رودخانه های شهر رشت، اظهار کرد: تاکنون 24 هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه روز جمع آوری می شود و برای 33 هزار و 600 مترمکعب دیگر برنامه داریم.

این مقام مسئول، با بیان اینکه تصفیه خانه فاضلاب جنوب شهر رشت(مسکن مهر) تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد، گفت: ظرفیت این تصفیه خانه با دو مدول معادل 12 هزار و 500 مترمکعب در شبانه روز است که هر مدول 6 هزار و 250 مترمکعب را تصفیه می کند. تصفیه خانه فاضلاب محله کوی امام رضا(ع) رشت با ظرفیت 10 هزار مترمکعب در شبانه روز نیز به زودی احداث و در مجموع 63 هزار و 500 مترمکعب پساب تصفیه شده وارد گوهررود خواهد شد.

وی با اشاره به پیوند کلیه شبکه های فاضلاب شهر رشت با تصفیه خانه فاضلاب، خاطرنشان کرد: تصفیه خانه فخب در یک شبانه روز 42 هزار و 300 مترمکعب فاضلاب از مجموع فاضلاب های تولید شده در شهر رشت را تصفیه می کند که معادل 45 درصد فاضلاب تولیدی رشت است. بی تردید با بهره برداری از تصفیه خانه های جدید و اتصال آن به تصفیه خانه فخب علاوه بر افزایش ظرفیت تصفیه فاضلاب، از ورود فاضلاب به رودخانه ها جلوگیری می شود.

حسینی، با بیان اینکه در آستانه شروع فصل گرم سال و افزایش مصرف آب قرار داریم، تصریح کرد: خوشبختانه میزان مصرف سرانه مشترکین گیلانی نسبت به کشور پایین تر است، اما همواره باید صرفه جویی را یک اصل بدانیم، زیرا منابع آبی چه در دنیا، چه در کشور و چه در گیلان محدود است.

مدیرعامل آبفای گیلان، آب را یک کالای استراتژیک دانست و یادآور شد: باید صرفه جویی در مصرف آب را جدی بگیریم، البته صرفه جویی به معنی عدم تامین نیازهای اولیه مردم نیست، بلکه باید مصارف درست داشته باشیم.

وی با اشاره به پروژه های آتی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان، اضافه کرد: این پروژه ها جزو برنامه های بلندمدت ما برای تامین منابع آب در همه شهرهای استان است تا علاوه بر پایداری منابع، کیفیت و کمیت آن را افزایش ببخشیم. البته کیفیت آب گیلان در حد استانداردهای ملی است.

حسینی، با بیان اینکه پروژه شبکه جمع آوری فاضلاب بخشی از عباس آباد آستارا و قسمتی از رینگ دور شهر آستارا همزمان با سوم خرداد امسال کلنگ زنی شد، خاطرنشان کرد: اجرای بخشی از شبکه جمع آوری منطقه D لنگرود، اجرای بخشی از شبکه جمع آوری شهرک شهید انصاری رودسر، اجرای ایستگاه پمپاژ غازیان انزلی، احداث خط انتقال آب شهر شفت، اتصال خروجی تصفیه خانه به سنگر و... از جمله پروژه هایی است که به زودی آغاز خواهیم کرد و در مجموع بالغ بر 503 میلیارد ریال ارزش دارند.

مدیرعامل آبفای گیلان، از راه اندازی مرکز ارتباطات مردمی 122 شرکت آب و فاضلاب استان از مرداد 96 خبر داد و تاکید کرد: از شهریور 96 فروش انشعاب آب نیز از طریق تماس با این مرکز صورت می گیرد تا از مراجعه حضوری مردم جلوگیری به عمل آید. به زودی صدور قبض و قرائت آنلاین کنتور نیز از طریق تماس با مرکز فعال خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: