• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۴
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 973-994-5
  • خبرنگار : 9
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دوچرخه سواری منظم ریسک بیماری‌های عروقی را کاهش می‌دهد

دوچرخه سواری منظم موجب سلامتی قلب و عروق می‌شود و ریسک بیماری‌های عروقی را کاهش می‌دهد و در عین حال روند کاهش وزن بدن را توسعه می‌بخشد.

به گزارش ایسنا - منطقه گیلان، امروز 13 خرداد 1397 هجری شمسی برابر با سوم ژوئن 2018 میلادی برای نخستین بار توسط  سازمان ملل به عنوان "روز جهانی دوچرخه سواری" نامگذاری شده و به ثبت جهانی رسیده است.

اما دوچرخه سواری چیست؟ دوچرخه سواری یک وسیله ورزش برای منابع اجتماعی، اقتصادی و محیط زیست است که مردم را با هم متحد می‌کند این نامگذاری سازمان ملل متحد نیز تاییدیه استفاده از دوچرخه سواری برای اهداف توسعه پایداراست.

دوچرخه سواری ورزشی مفرح، علمی و سالم برای انجام حرکتی در جهت سلامتی است و همچنین فرصتی برای کشف محیط بیرون و کسب آرامش از طبیعت را فراهم می‌کند. این ورزش یکی از بهترین تمرینات هوازی می‌باشد که علاوه بر قوی کردن عضلات، ضربان قلب را افزایش داده و جریان خون را زیاد می‌کند. مطالعات علمی و پزشکی نشان می‌دهد دوچرخه سواری منظم موجب سلامتی قلب و عروق می‌شود و ریسک بیماری‌های عروقی را کاهش می‌دهد و در عین حال روند کاهش وزن بدن را توسعه می‌بخشد.

در این بین دوچرخه سواری بانوان پدیده‌ای نو است که این روزها با قدم زدن در پارک‌ها و معابر شهری با آن رو به رو می‌شویم و این حرکت نوپا که عمر چندانی از بروز آن در کشور ما نمی‌گذرد، نظرات منتقدان و موافقان زیادی را برانگیخته است و بسیاری از آن به عنوان یک حرکت فرهنگی، ورزشی و تفریحی یاد می‌کنند که فضا را برای ورزش بانوان گسترده‌تر کرده و آزادی عمل بیشتری به آنان می‌دهد. جنبه تفریحی آن نیز از دیگر جذابیت‌های دوچرخه سواری به شمار می‌آید.

در این میان اما نظرات انتقادی بسیاری نیز بر این اقدام وارد شده که قشر سنت گرای جامعه بخش اعظم آن را تشکیل می‌دهند و چنین می‌پندارند که این اقدام خلاف آداب و رسوم و فرهنگ حاکم بر جامعه است و این حرکت به نوعی سنت شکنی به شمار می‌آید.

همچنین رعایت موازین اخلاقی و پوشش مناسب نیز از دیگر مسائل مطرح شده از سوی منتقدان است و برخی دوچرخه سواری بانوان را به شرط پوشش و حجاب مناسب می‌پذیرند و همچنین برخی نیز بی نظمی ایجاد شده ناشی از پراکندگی دوچرخه سواران در سطح شهر و پارک‌ها را نپسندیده و خواستار در نظر گرفتن محلی معین به عنوان پیست مخصوص دوچرخه سواری برای بانوان هستند.

استفاده از دوچرخه یکی از راهکارهای کاهش ترافیک است و همچنین جهت افزایش سلامت عمومی و جلوگیری از افزایش آلودگی هوا و ترافیک موثر خواهد بود.

گسترش دوچرخه سواری به عنوان يک موقعيت سفر، بخشی از حمل و نقل است تا در جایگزينی ماشين شخصی و تشويق به استفاده از آن نقش آفرين باشد. اگرچه ترافيک دوچرخه تنها درصد ناچيزی از كل جريان ترافيک را تشكيل می‌دهد، ولی تاثير همين درصد ناچيز نيز بايد در برنامه ريزی‌های حمل و نقل ايران در نظر گرفته شود.

  یادداشت از لیلا شعبانی – فعال فرهنگی و ورزشی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: