• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-4990-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

تهدیدات نگهداری از لاک‌پشت نرم چینی توسط کشاورزان گیلان

رییس اداره محیط زیست آستانه اشرفیه گفت: عده‌ای از کشاورزان در مناطق شمالی کشور اقدام به نگهداری لاک‌پشت لاک نرم چینی به عنوان حیوان خانگی در استخرهای پرورش ماهی یا حوضچه‌های تفریحی می‌کنند که بعضا به دلیل غفلت، این حیوانات به رودخانه‌ها یا برکه‌های طبیعی راه پیدا می‌کنند.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، جعفر میرزایی، گفت: در پی تماس یکی از اهالی محل، مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ،ضمن حضور در نشانی اعلام شده لاک پشت مزبور را که به نظر سالم و سرحال می‌رسید، تحویل گرفتند.

وی افزود: گونه لاک‌پشت مذکور توسط یکی از کارشناسان خزنده‌شناسی از نوع لاک نرم چینی شناسایی شد که غالبا به دلیل شباهت ظاهری با گونه کمیاب و در خطر انقراض فراتی اشتباه گرفته می‌شود.

عاقبت اشتباه گرفتن لاک‌پشت‌های فراتی با لاک‌پشت لاک نرم چینی توسط مردم

رییس محیط زیست آستانه اشرفیه گفت: لاک‌پشت‌های فراتی قاعدتا بومی و ساکن آبهای جنوب و استان خوزستان هستند و غالبا مشاهده می‌شود، برخی از علاقمندان حیات وحش گونه لاک‌پشت لاک نرم چینی را که یک گونه غیربومی و تزیینی است با آن اشتباه می‌گیرند و در آبگیرهای خوزستان و یا جاهای دیگر رهاسازی می‌کنند که به نوبه خود باعث بروز مشکلاتی در اکوسیستم‌های آبی خوزستان میشود.

وی خاطرنشان ‌کرد:بر اساس گزارش های غیررسمی عده‌ای از کشاورزان در مناطق شمالی کشور اقدام به نگهداری لاک‌پشت لاک نرم چینی به عنوان حیوان خانگی در استخرهای پرورش ماهی یا حوضچه‌های تفریحی می‌کنند که بعضا به دلیل غفلت،این حیوانات به رودخانه‌ها یا برکه‌های طبیعی راه پیدا می‌کنند.

میرزایی گفت:لاک‌پشت فراتی از گونه‌های در خطر انقراض است که جمعیت آن توسط سودجویان و قاچاقچیان حیات وحش مورد تعرض قرار گرفته است. جابجایی وحوش و ورود و خروج آن به زیستگاه‌های مختلف خطراتی به همراه دارد که برهم خوردن توازن زیستی زیستگاه میزبان، یکی از ده‌ها مشکلی است که می‌تواند نتیجه آن باشد.

سازمان حفاظت محیط زیست به دفعات به هموطنان عزیز توصیه کرده که اکیدا از جابجایی و خرید و فروش وحوش پرهیز کنند، همینطور گاهی مشاهده شده که عده ای از دوستداران و علاقمندان به حیات‌وحش اقدام به رهاسازی وحوش در طبیعت می‌کنند که اینکار چنانچه بدون اطلاع کارشناسان محیط زیست انجام شود، ممکن است باعث بروز خساراتی جبران‌ناپذیر به زیستگاه‌های شکننده منطقه شود.

تهدید تغییر وضعیت ذخایر ماهیان بومی توسط ماهی قرمزها

وی افزود:با اندکی تحقیق می‌توان نمونه‌هایی از آن را در تغییر وضعیت ذخایر ماهیان بومی آبگیرها، تالابها و رودخانه‌های استان گیلان مشاهده کرد که به دلیل ورود گونه‌های مهاجم و غیربومی همچون ماهی قرمز مورد تهدید قرار گرفته اند.

 لذا اداره حفاظت محیط زیست از علاقمندان به حیات وحش در خواست دارد، چنانچه با وحوش برخورد داشتند سریعا به اطلاع این اداره برسانند و از اقدام به زنده گیری یا رهاسازی در طبیعت بدون اطلاع سازمان محیط زیست جدا خودداری کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: