//گزارش تصویری//
واپسین نفس های قلعه صلصال لیسار
عكس  8:22:19 1397/03/12
973-695-5 كد خبر

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان ، قلعه صلصال در دوره سلجوقیان و در فاصله ۱۵ کیلومتری تالش به آستارا و در مرکز لیسار (روستای قلعه دوش) بنا شده است.

این بنا که در غرب استان گیلان بی نظیر می باشد ، در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ۸۷۸۰ به عنوان یک اثر ملی در کشور به ثبت رسیده است.

قلعه صلصال در مساحت تقریبی 5 هزار متر مربع ، در ارتفاع ۸۰ متری و روی تپه ای سنگی بنا شده است که بر کلیه اراضی دور و نزدیک و حتی دور دست های دریای کاسپین (خزر) اشرافیت کامل دارد.

در احداث این بنا از سنگ لاشه و ساروج استفاده شده است که باروهای مستحکم آن قطری بیش از یک و نیم متر دارد.

به دلیل عدم مرمت و یا کم توجهی در نگهداری بنا ، امروزه فقط دیوارهای ارگ قلعه استوار می باشد و در بررسی اولیه به راحتی می توان دید که ارگ در طبقات مختلفی بنا ، ولی طبقات زیرین آن به دنبال ریزش طبقات بالا پر شده است.

امیدواریم مسئولان مربوطه با توجهی ویژه به این بنا که قرار گرفتن در حاشیه جاده تالش – آستارا و ماشین رو بودن مسیر ، از ویژگی های منحصر بفرد آن می باشد و دسترسی به قلعه را آسان کرده است ، علاوه بر ممانعت از تخریب بیش از حد آن ، شرایط ایده آلی را در راستای صیانت از این بنای تاریخی و میراث فرهنگی گذشتگان تالشان غرب استان گیلان فراهم کنند.

عکس : رامین بشرویه


خبرگزاری ایسنا
خبرنگار: 13
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: