• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-14489-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برگزاری جلسه تلاوت و تدبر در جهاددانشگاهی رشت

جلسه تلاوت و تدبر به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان به همت معاونت فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی گیلان در موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی رشت برگزار شد.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان،جلسه تلاوت و تدبر به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان در موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی رشت برگزار شد.

شجاع جوان پرست،مدرس دانشگاه در این جلسه،با بیان اینکه پیامبر(ص)و ائمه معصومین(ع)همواره به انس با قرآن سفارش می فرمایند،اظهار کرد:سفارش اهل بیت(ع)نشان از اهمیت تلاوت و تدبر در قرآن کریم مخصوصا در ماه مبارک رمضان دارد.

وی افزود:سعادت زندگی فردی و اجتماعی ما در دنیا و آخرت در پرتو الگوگیری از منبع عظیم وحی و در یک کلام،در سایه انس با قرآن شکل می گیرد.اهل بیت(ع) هم در قرائت، تلاوت، حفظ و علوم و معارف و عمل و تطبیق،همدم و همراه قرآن بودند.

جوان پرست،قرآن کریم را سفره گسترده الهی دانست که هر کس به اندازه تلاش و توانایی خود از این نعمت بهره می برد و خاطرنشان کرد:قرآن کتاب نور و معرفت است. امیرالمومنین(ع)فرمودند «هرکسى که با قرآن نشست، از این نشست که برخاست،یا هدایتى در او افزون شده است یا بى‌ معرفتى و کورى از او کم شده است»؛البته این مهم با توجه و تدبر در قرآن حاصل می شود.

مدرس دانشگاه،با اشاره به مراتب انس با قرآن،عنوان کرد:تلاوت از مراحل اولیه و تدبر از مراحل عالی انس با قرآن محسوب می شود.خداوند در آیه 82 سوره نساء تدبر در قرآن را از جمله وظایف انسان به شمار آورده است لذا در تلاوت آیات قرآن هرگز نباید بدون تدبر و تامل عمل کرد،زیرا با تدبر،آیات قرآن خودشان را نمایان می کنند.

وی با بیان اینکه تدبر در آیات هرگز معطل شدن و توقف بی حرکت و تفکر نیست،متذکر شد:تدبر در آیات قرآن در واقع تفسیر آیات به آیات دیگر و تطبیق آیات با یکدیگر توام با حرکت فکری است.در اثر تدبر در آیات همسویی و هماهنگی معانی و معارف آنها نمایان خواهد شد و آنگاه انسان می تواند به معانی اصیل و ناب آیات قرآن دست یابد. البته لازم است تدبر در آیات قرآن با فکر خالص و با ذهن خالی و دلی پاک و همراه با تعقل، انجام گیرد.بی تردید تدبر در آیات قرآن از طریق قلب پاک و عقل ناب به عمل می آید.

جوان پرست،با تاکید بر لزوم تلاوت سوره قدر و تدبر در آن به ویژه در ایام ماه رمضان،خاطرنشان کرد:اولین شب قدر امسال مصادف شده با سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و ایشان به طور موکد بر ضرورت بهره گیری از قرآن توصیه می کردند و معتقد بودند که تمامی آحاد مردم باید قرآن بخوانند و در معانی آن دقت و تدبر کنند،زیرا این کتاب برای همه نازل شده است،اما هر کس در حد درک و اندازه فهم خود از آن بهره می گیرد.

وی با بیان اینکه کتاب «مراتب انس با قرآن در اندیشه امام خمینی(ره)» به بررسی و تحلیل انس با قرآن کریم در سه مرتبه «قرائت»،«فهم» و «عمل به قرآن» در اندیشه  های امام راحل می پردازد،عنوان کرد:آیه اول سوره قدر بیانگر عظمت قرآن کریم و نزول دفعی آن بر پیامبر است، زیرا قرآن به دو صورت نازل شده است؛یکی نزول دفعی و یکپارچه و در یک شب معین که همان شب قدر است و دیگری نزول تدریجی که در طول 23 بر رسول خدا نازل شده است.

مدرس دانشگاه،شب قدر را شب تقدیر حوادث سال آینده انسان دانست و یادآور شد:شب قدر از ابتدای خلقت انسان وجود داشته و هر سال تکرار میشود. همچنین سایر کتب آسمانی نیز در شب قدر بر پیامبران پیشین نازل شده اند لذا از خدا می خواهیم توفيق درک شب های قدر را به ما بدهد، چرا كه اوج تقرب ما در سال همان شب قدر است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: