• پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-64589-5
  • خبرنگار : 10
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اشتغالزایی راهکار ماندگاری جمعیت در روستاها است

معاون امور روستایی و دهیاری‌های استانداری گیلان گفت: یکی از راهکارهای ماندگاری روستاییان در روستا اشتغالزایی است.

به گزارش ِایسنا-منطقه گیلان،یوسفی در همایش توجیهی دهیاران،شوراهای اسلامی روستاها و اعضای کمیته بوم‌گردی که در مجتمع فارابی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صومعه‌سرا برگزار شد،با بیان اینکه متاسفانه علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته موفقیتی در زمینه ماندگاری روستاییان در روستا نداشته‌ایم،اظهار کرد:با توجه به فراهم کردن امکانات نظیر آب،برق،گاز،تلفن،اینترنت و...در روستاها، طبق سرشماری سال ۹۵-۹۶جمعیت روستایی ما ۱۳۰هزار نفر کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه یکی از راهکارهای ماندگاری روستاییان در روستا اشتغالزایی است،خاطرنشان کرد: دولت از صندوق ذخیره ارزی یک و نیم میلیارد دلار را به بحث اشتغال روستا اختصاص داده است.سهمیه استان گیلان در این خصوص۳۰۰تا۴۰۰میلیارد تومان بوده است.

یوسفی با بیان اینکه طبق پیشنهاد استاندار گیلان و قابلیت‌های روستایی، مبلغ مذکور در حوزه گردشگری بویژه گردشگری روستایی سوق داده شد،گفت:طبق آمارها درصد زیادی از گردشگران در روستاها متمرکز می‌شوند؛چرا که منابع زیستی،طبیعی،آثار باستانی،مذهبی و...ما در روستاها واقع شده است.

وی ادامه داد: استاندار گیلان خواستار تخصیص ۷۰درصدی این مبلغ به حوزه گردشگری روستایی و بوم‌گردی در راستای توانمندسازی روستاییان شده‌اند.

یوسفی به طرح توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی در داخل روستاها اشاره کرد و افزود:در حال حاضر تلاشمان توسعه،ساماندهی و بهبود اقامتگاه‌های بوم‌گردی است.

وی با اشاره به ایجاد دو بوستان روستایی در روستای سیاه‌درویشان و صوفیانده در صومعه‌سرا،گفت:در استان گیلان ۸۰واحد اقامت‌گاه بوم‌گردی با سازه سنتی ایجاد شده است.

معاون امور روستایی و دهیاری‌های استانداری گیلان در پایان با بیان اینکه تمام هدفمان توانمندتر کردن روستاییان و چرخش مالی در روستا است،اظهار کرد:تلاشمان تشویق روستاییان و هموار کردن راه برای احیاء معماری سنتی روستا است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: