• پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-63989-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یادداشت/

دنیای کنونی؛ عصر اطلاعات و ارتباطات

عصر حاضر را به واسطه بهره‌گیری از تكنولوژی های نوین اطلاعاتی و ارتباطی، «عصر اطلاعات و ارتباطات» نام نهاده‌اند.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، به نسل جدید بیاموزیم که دنیای اطلاعات و ارتباطات در عصر كنونی تاثیرات شگرف و بی مانندی در عرصه های مختلف، پدید آورده اند. این اثرگذاری به گونه‌ای مشخص در «صنایع اطلاعاتی و ارتباطی» كه به منظور مهار جریان اطلاعات و نیز استفاده هر چه مطلوب تر از آن برای مقاصد گوناگون به وجود آمده، كاملا مشهود است.

یافته ها و اختراعات علمی دانشمندان در دوران كنونی، حاصل همین تكنولوژیهای نوین جمع آوری، انباشت و اشاعه اطلاعات علمی و فنی است. در واقع این وسایل، اطلاعات را به منزله داده های خام، همچون یک كالای با ارزش برای تولید سایر فرآورده های صنعتی و علمی مبادله می كنند که بر دو بعد «تكنولوژی های نوین» و «نظم نوین اطلاعات و ارتباطات» استوارند.

دستاوردهای نوین انسانی در جریان اختراعات و نوآوری های جدید به طور پیوسته بر گستره و دامنه تكنولوژی های اطلاعات و ارتباطات افزوده اند. بدین ترتیب تكوین دنیای جدید قبل از هر چیز، مدیون دستاورد تكنولوژی های نوین اطلاعاتی و ارتباطی است.

رکن اصلی این فنون، امروزه كامپیوتر و ابزارهای ارتباطات راه دور است. كامپیوترها اساسا كار پردازش و انباشت اطلاعات را انجام می دهند و در ارتباطات راه دور امكانات پخش و توزیع این اطلاعات را در سطح بسیار وسیعی فراهم می سازند؛ بنابراین تكنولوژی های اطلاعاتی به مدد ابزارهای ارتباطی رسالت خود را كه همان جا به جایی و انتقال اطلاعات است، انجام می دهند.

دقیقا بر همین اساس، عصر حاضر را به واسطه بهره‌گیری از تكنولوژی های نوین اطلاعاتی و ارتباطی، «عصر اطلاعات و ارتباطات» نام نهاده‌اند.

اطلاعات و ارتباطات، در جامعه فراصنعتی كنونی عمده ترین معیار توسعه و پیشرفت اقتصادی و صنعتی محسوب می شوند. امروزه، نقش تكنولوژی های نوین اطلاعات و ارتباطات در توسعه علمی و تحقیقاتی كشورها، بر كسی پوشیده نیست. در این زمینه، رابطه میان «اطلاعات» و «ارتباطات» از اهمیتی خاص برخوردار است. بر اثر پیوند این دو با یكدیگر، اطلاعات به عنوان ماده خام و گرانبهای قرن حاضر در قالب نظام های اطلاعاتی و ارتباطی قابل مصرف است.

از طرفی ایجاد یک «جریان متعادل اطلاعات» در سطح دنیا، و به ویژه در كشورهای در حال توسعه ضرورتی انکار ناپذیر است که كشورهای در حال توسعه، برای رهایی از وضعیت حاكم در سطح جهان كه آن را «امپریالیسم خبری» توصیف كرده اند، به سیاستگذاری در زمینه های مربوط به انتقال اطلاعات و توسعه رسانه های جمعی روی آوردند.

در هر صورت، اگر نظم نوین جهانی اطلاعات و ارتباطات، بر پایه اصول مشتركی میان كشورهای عضو آن استوار باشد و نیز هدف از آن، حذف نابرابری و عدم تعادل اطلاعاتی و همچنین کاهش آثار منفی برخی از شركت های فراملیتی و تمركززدایی صاحبان قدرت باشد، نظمی قابل قبول و فراگیر است.

امید است ذهن خویش و آیندگان را به فراگیری این علم و چگونگی بهره گیری از این واقعیت، سوق دهیم چون کامیابی و توفیق انسان ها در هم اکنون و آینده، متکی به اطلاعات و ارتباطات است. با احترام به همه خدمتگزاران و طلایه داران دانایی و تلاشگران عرصه ارتباطات و روابط عمومی

محمد بداشتی، مسئول روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: