• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-60689-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار گیلان از جام مارلیک در موزه رشت رونمایی کرد

با حضور استاندار گیلان در موزه گنجینه رشت از جام مارلیک رونمایی شد.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، مصطفی سالاری در حاشیه آیین رونمایی از جام ماریک در موزه گنجینه رشت، در گفتگو با خبرنگاران، کشف اثر تاریخی با قدمت حدود سه هزار ساله در گیلان و انتقال آن بعد از حدود 50 سال به موزه رشت برای بازدید عموم را اقدامی ارزشمندی دانست و افزود: با وجود این آثار غنی تاریخی در گیلان باید در جهت ایجاد موزه ای در خور شان آن گام های جدی تری برداشته شود.

نماینده عالی دولت در گیلان، آثار تاریخی را نشان دهنده قدمت، فرهنگ و تمدن هر کشوری توصیف کرد و گفت: باید با نمایش این گونه اشیای تاریخی، مردم را از وجود پیشینه غنی و تمدن بیش از سه هزار ساله گیلان آگاه کنیم.

وی بر ضرورت احیای بناهای تاریخی در استان تاکید کرد و متذکر شد: بناهای تاریخی مکان مناسبی برای به نمایش گذاشتن تمدن بسیار غنی و ارزشمند استان است.

این مقام مسئول، تمامی آثار تاریخی را ارزشمند و غیر قابل تفکیک دانست و با بیان اینکه ارزش‌ این آثار به قدمت‌ و زیبایی آن از لحاظ منظر بصری است، اظهار کرد: وجود نقش و نگاره‌های هنری بسیار ظریف در این آثار تاریخی با قدمت سه هزار ساله بسیار ارزشمند است.

به گزارش ایسنا، 59 قطعه از اشیای کشف شده مربوط به هزاره اول و دوم و عصر آهن در کاوش‌های باستان شناسی تپه مارلیک که پیش از این در موزه ملی ایران نگهداری می شد، به مناسبت هفته میراث فرهنگی به نمایش عموم درآمد.

جام مارلیک نیز به مدت 15 روز همراه با دیگر اشیا همچون درخت زندگی، افسانه زندگی بز کوهی، عقاب و قوچ، سر ببر زرین، گردنبند زرین، مهره‌های آویز، دکمه و سربند زرین که در سال 1342 از پنج تپه باستانی پیله قلعه، جازم کول، دوره بیجار، زینب بیجار و چراغعلی تپه(مارلیک) در دره گوهررود رحمت آباد رودبار کشف شده، در موزه رشت در معرض دید عموم قرار می گیرد.

برای نخستین بار است که مجموعه آثار زرین، سیمین و برجسته مارلیک در استان گیلان به نمایش گذاشته شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: