• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-56489-5
  • خبرنگار : 9
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کتاب و کتابخوانی اکنون به بحران تبدیل شده است

فرماندار شهرستان رشت گفت: کتاب و کتابخوانی اکنون به بحران تبدیل شده و در شهرستان رشت سرانه و فضای مطالعه قابل دفاعی ندارد.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، سیدمحمد احمدی در اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت، با بیان اینکه اهمیت کتاب خواندن بر همگان روشن است، اظهار کرد: مفهومی به نام کتاب و کتابخوانی اکنون به بحران تبدیل شده و در شهرستان رشت سرانه و فضای مطالعه قابل دفاعی ندارد.

فرماندار شهرستان رشت افزود: شهرستان رشت از نظر سرانه عضویت کتابخانه‌های رشت رتبه 14، سرانه زیربنا رتبه 16 و شاخص دسترسی رتبه16 را دارد، این آمارها نشانه خوبی نیست.

احمدی با بیان اینکه در کمیته برنامه ریزی بر اساس نیاز، اعتبار لازم به دستگاه‌ها تخصیص می‌یابد، گفت: باید نهاد کتابخانه‌ها از ظرفیت سایر بخش‌ها بهره‌مند شود؛ در سایه تعامل موفقیت حاصل می‌شود و در سایه تقابل کاری از پیش نمی‌رود.

وی با اشاره به پرداخت بودجه نیم درصدی سهم شهرداری‌ها به نهاد کتابخانه‌ها، بیان کرد: دستگاه‌ها باید در بحث کتاب و کتابخوانی با یکدیگر تعامل بیشتری داشته باشند، مدیریت و تفکر جهادی را عملیاتی کنند که این در سایه تعامل و گفت‌وگو محقق می‌شود.

فرماندار شهرستان رشت با انتقاد از هزینه کرد سهم نیم درصد شهرداری‌های شهرستان رشت در دیگر شهرستان‌ها، تصریح کرد: 12 نقطه آسیب پذیر در شهرستان رشت داریم، نهاد کتابخانه‌ها در این 12 نقطه چقدر کار فرهنگی انجام داده است؟! ما فقط نیامده‌ایم پل و جاده بسازیم بلکه فرهنگ هم بخش اجتناب ناپذیر جامعه است لذا باید در نقاط آسیب‌پذیر حضور فرهنگی نیز داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه کتاب و کتابخوانی باید دغدغه‌ای برای همگان شود و می‌توانید برای توسعه سرانه فضای کتابخانه‌ها از ظرفیت خیرین بهره مند شوید، اضافه کرد: از آموزش و پرورش نواحی یک و دو رشت گله مند هستیم که در این جلسه حاضر نیستند.

احمدی با تاکید به شهرداری‌های شهرستان رشت، گفت: شهرداری‌ها در پرداخت سهم نیم درصدی خود به نهاد کتابخانه‌ها دقت لازم داشته باشند، همه ما در قبال جوانان مسئولیت داریم و باید پاسخگو باشیم.

فرماندار شهرستان رشت تصریح کرد: امسال علی رغم همه محدودیت‌ها دو میلیارد و 400 میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته و تا پایان سال مالی 96 که 31 تیرماه سالجاری است، باید جذب شود.

وی با اشاره به کتابخانه مسکن مهر رشت، اضافه کرد: در سایت مسکن مهر رشت زمینی به رایگان جهت احداث کتابخانه عمومی در اختیار نهاد کتابخانه‌ها قرار داده شد و همچنین 750 میلیون تومان هم اعتبار گذاشتیم تا هر چه زودتر این امر محقق شود.   


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: