• یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-3790-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

شرایط ذخیره آب سد سفیدرود تهدیدکننده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان شرایط ذخیره آب سد سفیدرود را تهدید کننده عنوان کرد.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان،کاظم لطفی گفت:سد سفیدرود گیلان در فصل زراعی جاری با ۶۰۰ میلیون مترمکعب کمبود ذخیره آب مواجه است که در رهاسازی سدسفیدرود نزدیک به ۳۰۰ میلیون مترمکعب آن صرفه‌جویی شده و بقیه نیز باید مدیریت شود.

وی ادامه داد:از مجموع این میزان کمبود آب در استان،نزدیک به ۳۰۰ میلیون مترمکعب هنگام رهاسازی آب صرفه‌جویی می‌شود و در فصل آبیاری مزارع شالیزاری تا پنجم مرداد ماه نیز باید ۳۰۰ میلیون مترمکعب دیگر مدیریت کنیم.

کاظم لطفی خاطرنشان کرد:از حجم یک میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعب ذخیره سد سفیدرود هم اکنون ۹۳۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره و حدود ۹۰ درصد آبگیری شده که این میزان ذخیره سازی نسبت به سال قبل، ۱۲۰ میلیون مترمکعب کاهش نشان ‌میدهد.

آب ورودی سد سفیدرود یک چهارم سال قبل کاهش دارد

وی شرایط ذخیره آب سد سفیدرود را تهدید کننده دانست و افزود:میزان ورود فعلی آب به سد ۷۵ مترمکعب در ثانیه است که این میزان سال قبل ۳۰۰ متر مکعب در ثانیه بود و هم اکنون آب ورودی سد سفیدرود یک چهارم سال قبل کاهش دارد که این ذخیره پشت سد باید ۱۷۰ هزار هکتار اراضی تحت پوشش شبکه را آبیاری کند و این کار با برنامه ای که تدوین شده، پوشش داده خواهد شد .

لطفی حوضه آبگیری سد سفیدرود را ۵۹ هزار کیلومتر مربع ذکر کرد و گفت:این سد از جمله معدود سدهایی در کشور است که توانسته ۹۰ درصد آبگیری کند و در مجموع بصورت علمی و فنی امور آبیاری را مدیریت و رصد می کنیم و به کشاورزان قول می دهیم که پای کار هستیم و نخواهیم گذاشت هیچ بحرانی در آب کشاورزی و یا شرب استان بوجود آید .

وی با اشاره به تجهیز شرکت آب منطقه ای گیلان به دانش فنی افزود:از ۲۳ هزار و ۸۱۶ هکتار اراضی شالیکاری لاهیجان، ۲۱ هزار هکتار تحت پوشش شبکه آبیاری سد سفیدرود قرار دارد و این شهرستان از بیشترین شبکه آبیاری سد سفیدرود بین شهرستان های استان برخوردار است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان شرایط آبگیری سدها در گیلان و کشور را دارای وضعیتی خاص دانست و خاطرنشان کرد:از آبان ماه سال گذشته با پیش بینی وضعیت فعلی و کم آبی فصل زراعی، نسبت به ذخیره سازی آب اقدام و وضعیت آب به درستی مدیریت میشود.

مدیریت کنیم،تابستان بحران آب نداشته باشیم

وی با اشاره به وضعیت اضطراری در استان تا پایان فصل زراعی جاری گفت:باید شرایط به گونه ای مدیریت شود که در تابستان،بحران آب نداشته باشیم.

به گفته لطفی،آب سد سفیدرود از هشتم اردیبهشت رهاسازی و هدایت پیوسته آن در کانال ها تا ۳۱ اردیبهشت ماه انجام می شود ضمن اینکه تاکنون اقدامات خوبی از جمله لایروبی بیش از یک هزار کیلومتر انهار در استان انجام شده است.

وی آماده کردن تمامی پمپاژها در استان،لاهیجان و چاه های تحت مدیریت کشاورزان و آب منطقه ای را از اقدامات صورت گرفته در مدیریت منابع گیلان در سال جاری ذکر و اضافه کرد:در گیلان بازده آبی که از سد رهاسازی میشود تا رسیدن به مزارع، حدود ۳۵ درصد است درحالی که ۶۵ درصد آب رها شده از سد تا مزارع از بین می رود و بیشترین علت آن،عبور آب از کانال هایی است که پوشش انهار خوبی در داخل مزارع ندارند.

مهندس لطفی خاطرنشان کرد:برنامه‌ای در دست داریم که با ترمیم کانال های درجه یک و دو،بازده آب در حوزه کشاورزی به ۵۰ درصد برسد و جهادکشاورزی نیز باید نسبت بهسازی انهار درجه سه و چهار در این شهرستان اقدام کند.

استان گیلان ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود ۸۰ درصد آبیاری اراضی آن از طریق سد سفیدرود در شهرستان رودبار تامین می‌شوند و اخیراً سد بهجت(شهربیجار)برای آب شرب گیلان جایگزین آب شرب این سد شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: