• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-5590-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان خبر داد:

بهره برداری درست از رسوبات سواحل و تالابهای استان گیلان

رسوبات سواحل دریای خزر،تالاب ها و معادن استان نیاز به مطالعات وسیع زمین شناسی دارند.
به گزارش ایسنا_منطقه گیلان،فرهاد دلق پوش،گفت:وضعیت رسوبات سواحل دریای خزر،تالابها و معادن استان نیاز به مطالعات علمی و گسترده زمین شناختی دارد که باید به نحو درستی مورد بهره برداری قرار گیرند.
وی نمونه برداری از مناطق مختلف استان،مطالعات و آزمایشات منطقه ای را حساس برشمرد و اضافه کرد:حفظ اقلیم طبیعی استان و بهره برداری صحیح از منابع مستلزم داشته های علمی مناسب جهت جلوگیری از کاهش آسیب هاست.
رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان در ادامه گفت:پیدایش و شناسایی گسل ها را که حاصل یک سری فعل و انفعالات در زمین است و گیلان نیز از وجود این گسلها مستثنی نیست و تیم علمی و تحقیقاتی توانمندی،باید مطالعات کاربردی آن را انجام دهند.
فرهاد دلق پوش در ادامه به نیاز پروژه های عمرانی به مصالح معدنی اشاره نمود و گفت:هم اکنون جهت تکمیل و اتصال راه آهن بین المللی آستراخان- آستارا به رشت(به طول 250 کیلومتر)که از آذربایجان به گیلان می آید و باعث جابجایی و ترانزیت 20 میلیون تن کالا در سال خواهد شد و نیاز شدید به مصالح معدنی دارد و نیاز است برخی از تصمیمات کلان و محدودیت های ملی در بخش معدن در جهت پیشرفت پروژه های عمرانی،باید مرتفع شود. 
وی اتخاذ و رویه درست در برداشت مواد معدنی از جلگه ها و بستر رودخانه ای استان را بسیار حائز اهمیت دانست و از این نشست بعنوان تحول در بحث زمین شناسی استان یاد کرد و گفت:باید مطالعات علمی دقیق و سیاست واحدی را برای بهره برداری از مواد معدنی جلگه ای با پشتوانه تحقیقاتی برای استان انجام شود که همت کارشناسان فنی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی را می طلبد. 
معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز پس از گزارش رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان گفت؛این سازمان تاکنون 36 همایش زمین شناسی برگزار کرده که امسال نیز همایش "علوم زمین"مصادف با روز زمین پاک در اردیبهشت ماه انجام میشود.
وی تصریح کرد:در حاشیه همایش پیش رو قرار است دو سند همکاری با سازمان محیط زیست و دیگری با مرکز پژوهشهای اقیانوس شناسی امضاء گردد که در نوع خود تاثیر بسزایی در استان گیلان ایجاد خواهد کرد.
مرضیه لک همچنین افزود:در یکی از بندهای این سند همکاری به بررسی دریاچه کاسپین می پردازد که برای اولین بار قرار است مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد و اطلاعات بسیار ارزشمندی در این حوزه به استان اضافه میشود که تاکنون انجام نشده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: