• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-5390-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

ترسیم افق صد ساله توسط بنادر کشورهای حاشیه خزر

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی گفت:بنادر کشورهای حاشیه خزر به سرعت در حال پیشرفت هستند.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، رضا مسرور در جلسه کمیته ظرفیت منطقه آزاد که در سالن شهید انصاری استانداری گیلان در حال برگزاری است،گفت: کریدور شمال و جنوب از ظرفیت های استان محسوب می شود و برنامه ریزی ما این است که 3درصد از مسیر کانال سوئز را به این کریدور بیاوریم.

وی افزود: کانال سوئز اگر به جای بندر سنگاپور از بندر انزلی عبور کند،مسیر بسیار کوتاهتری را طی خواهد کرد.

مسرور ادامه داد: چینی ها 4مسیر از جاده ابریشم ترسیم کردند که از ایران نمیگذرد و به همین دلیل ما مسیر چین-آکتائو-انزلی را پیشنهاد کرده ایم.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی خاطر نشان کرد: برخی از بندرهای حاشیه خزر نظیر بندر آکتائو ،ترکمن باشی ،بنادر روسیه و بندر آلیات آذربایجان به سرعت در حال پیشرفت هستند و به نظر می رسد افق صد ساله را پیش بینی کرده اند.

وی ادامه داد: توسعه هرچه بیشتر مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه خزر از اهداف مهم منطقه آزاد انزلی است و  ما عملا از ظرفیت های خزر خوب بهره نگرفته ایم.

مسرور با بیان اینکه در حوزه گردشگری رشد قابل قبولی در حوزه تجارت گردشگری را در انزلی شاهد هستیم، از بهره برداری پروژه آکواریوم انزلی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: باید از چنین ظرفیت هایی در استان بیشتر بهره بگیریم.  

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه پیش بینی ما این است که اسکله های مارینا در نوار ساحلی خزر نظیر تالاب انزلی،چمخاله و تالش ،کیاشهر و چابکسر میتوان احداث کرد،گفت: بوم گردی در منطقه آزاد با جدیت دنبال می شود. 5نفر متقاضی بوم گردی داریم که با استفاده از بافت روستایی برای توسعه صنعت گردشگری بهره زیادی میتوانند،ببرند.

مسرور بر زیباسازی نوار ساحلی تاکید کرد و گفت:با هزینه نه چندان زیاد می توان این امر را اجرایی کرد و  دو مرکز مجهز مرکز تفریحات دریایی شمال کشور در حال طراحی است .

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی افزود:در سال گذشته مجموعه صادرات 7گانه مناطق آزاد یک میلیارد دلار بوده است و سهم انزلی 445 میلیون دلار بوده است.

مسرور گفت:انزلی جزء مناطق آزادی است که تراز تجاری مثبت دارد. و استقرار شرکت های دانش بنیان از اهداف مهم این منطقه است.

وی با اشاره به رشد انبارهای سرپوشیده و روباز بالغ بر 25 هزار متر مربع ،گفت:با توجه به تکمیل ظرفیت شهرکهای صنعتی شماره یک و دو ،برنامه ایجاد شهرک صنعتی شماره 3 در دستور کار قرار گرفته است.

  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: