• یکشنبه ۱۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-17589-5
  • خبرنگار : 21
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

خط آهن آستارا - آستارا روابط تجاری دو کشور را گسترده می‌کند

استاندار گیلان گفت: خط آهن آستارا - آستارا پیوند جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را آهنین و روابط تجاری دو کشور را به تناسب روابط فرهنگی و اجتماعی آنها گسترده‌تر خواهد کرد.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، دکتر مصطفی سالاری در مصاحبه با خبرنگاران، با قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته از سوی دو کشور، اظهار کرد: این پروژه برای دو کشوری که دارای پیوند تاریخی عمیق و ریشه‌ای هستند، استحکام بیشتری در روابط را ایجاد می‌کند.

استاندار گیلان افزود: خط آهن آستارا - آستارا پیوند جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را آهنین و روابط تجاری دو کشور را به تناسب روابط فرهنگی و اجتماعی آنها گسترده‌تر خواهد کرد.

وی با اشاره به نوروز و بهار طبیعت، گفت: شاهد رویداد مبارکی هستیم که با تلاش این جمع و روسای جمهور دو کشور رخ داده است و دکتر روحانی همواره بر توسعه این خط ریلی و اتصال راه آهن رشت - آستارا تاکید فراوانی داشته است؛ مطمئنا همکاری جمهوری آذربایجان در مشارکت تامین مالی این مسیر به احداث خط ریلی مورد نظر کمک می‌کند و مجموعه مدیریتی در استان گیلان نیز بر خود تکلیف می‌دانیم که مسائل مالکیتی و اجتماعی این پروژه را حل کنیم تا پروژه در موعد مقرر به بهره برداری برسد؛ این خط ریلی با توافق روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و با تلاش عوامل راه آهن دو کشور اجرا شد و جمهوری آذربایجان، ۵۰ درصد هزینه‌های مالی احداث راه آهن رشت - آستارا را نیز تقبل خواهد کرد.

سالاری ادامه داد: به کمک همه نیاز داریم تا بارانداز راه آهن به محلی برای ارائه خدمات لجستیک تبدیل شود و بخشی از اقتصاد راه آهن به شهرستان آستارا و گیلان کمک کند و بسته بندی و توزیع کالاها در همین نقطه اتفاق بیافتند و پیشنهاد می‌کنیم این ناحیه به منطقه ویژه اقتصادی آستارا ملحق شود که یک روند اداری کوتاه‌تری است و در ادامه می‌تواند به منطقه آزاد تبدیل شود.

وی با اشاره به مزیت‌های منطقه ویژه اقتصادی در قوانین جاری کشور، گفت: با توافق طرفین می‌توانیم شاهد تسهیل ورود و خروج بین دو کشور و افزایش ترانزیت نیز باشیم.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه اتصال راه‌آهن رشت به آستارا کریدور شمال - جنوب را تکمیل می‌کند، تصریح کرد: این اتفاق دستاورد بزرگی برای هر دو کشور است و اتصال این منطقه به ۸ کیلومتری بندر آستارا نیز در برنامه کاری جمهوری اسلامی قرار دارد که سبب پیوند حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و دریایی خواهد شد.

استاندار گیلان با قدردانی از پیمانکاران و کارکنان این پروژه در ایران و جمهوری آذربایجان اظهار کرد: هر دو کشور بصورت جدی پیگیر تکمیل کریدور شمال - جنوب هستند و مسئولان جمهوری اسلامی در حوزه ملی و استانی بر عملیاتی شدن سریع راه آهن رشت - آستارا تاکید دارند و امیدوارم گام‌های بعدی با همدلی بیشتری در هر دو کشور برداشته شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: