• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-55989-5
  • خبرنگار : 19
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان عنوان کرد:

تحقق 300 میلیون دلاری صادرات غیر نفتی در گیلان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، از افزایش 56 درصدی ارزش واردات و کاهش 27 درصدی وزن واردات خبر داد و تصریح کرد: در راستای تحقق سیاست های صادرات غیر نفتی، 400 میلیون دلار برای سال 96 پیش بینی شده بود که تاکنون 300 میلیون دلار آن محقق شده است.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، فرهاد دلق پوش در شورای گفتگو و توسعه صادرات غیر نفتی استان، با اشاره به میزان صادرات و واردات طی یازده ماهه امسال، اظهار کرد: 454 هزار و 138 تن کالا شامل محصولات نباتی، معدنی، صنایع غذایی، نساجی و پلاستیکی با ارزش 298 میلیون و 332 هزار و 65 ولار از گمرکات گیلان به کشورهای حاشیه دریای خزر و عراق صادر شده است.

وی با بیان اینکه میزان صادرات گیلان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن 10 درصد کاهش داشته و از نظر ارزش ثابت بوده است، گفت: طی مدت مذکور، یک میلیون و 843 هزار و 740 تن شامل آهن آلات، گندم، جو، چوب، تخته، محصولات شیمیایی، ماشین آلات صنعتی و لوازم برقی و قطعات آن با ارزش 878 میلیون و 209 هزار و 339 دلار از کشورهای روسیه، قزاقستان، چین، ژاپن، کره جنوبی و آلمان واردات داشتیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان، از افزایش 56 درصدی ارزش واردات و کاهش 27 درصدی وزن واردات خبر داد و تصریح کرد: در راستای تحقق سیاست های صادرات غیر نفتی، 400 میلیون دلار برای سال 96 پیش بینی شده بود که تاکنون 300 میلیون دلار آن محقق شده و امیدواریم تا پایان سال به هدفگذاری مورد نظر برسیم. همچنین برای سال 97، 450 میلیون دلار صادرات هدفگذاری شده است.

این مقام مسئول، خواستار حمایت دستگاه های متولی از امر صادرات شد و عنوان کرد: اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت و به تبع آن سازمان گیلان، حمایت از تولیدات صادرات محور است لذا در صدور جواز تاسیس و پروانه های بهره برداری بر این امر تاکید داریم.

دلق پوش، برگزاری نمایشگاه های تخصصی، اولویت در اعطای تسهیلات به صادرکنندگان، ایجاد شرکت های مدیریت صادرات، پرداخت مشوق های صادراتی و تسهیلات بانکی برای صادرکنندگان، اعزام و پذیرش تورهای تجاری  جهت آشنایی با ظرفیت ها و قابلیت های صادراتی و شناسایی و رفع موانع فرایند صادرات کالا و خدمات را از جمله سیاستگذاری ها برشمرد.

وی برخی از مشکلات صادرات را برون مرزی دانست و یادآور شد: توسعه شرکت ها و شناسایی اقلام صادراتی، آشنایی با نحوه تجارت با کشورهای هدف صادرات، شناسایی و تشویق صادرکنندگان نمونه و برپایی میز کالایی از دیگر ضروریات است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، با بیان اینکه عمده ترین مشکل صادرکنندگان منابع مالی است، خاطرنشان کرد: امیدواریم در راستای سیاست های حمایت از صادرات، در سطح ملی با بانک ها به توافق برسیم تا تجارت خارجی در کشور و استان تقویت شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: