• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-55389-5
  • خبرنگار : 9
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کشف 97 درصدی جرائم فضای مجازی در استان گیلان

فرمانده انتظامی استان از کشف 97 درصدی جرائم فضای استان گیلان در 11 ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان،سردار محمدرضا اسحاقی با بیان اینكه پرونده های حوزه فتا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 37 درصد افزایش داشته است، اظهار کرد:هتک حیثیت و نشر اکاذیب 36 درصد، مزاحمت اینترنتی 19درصد، برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی 18درصد، سایر جرایم قماربازی، تهدید و اخاذی و...) 27درصد، مهمترین جرائم سایبری استان در سالجاری هستند.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینكه 97 درصد جرایم سایبری استان گیلان در یازده ماهه سال جاری با بهره جستن از توان سخت افزاری و نرم افزاری و توانمندی های علمی، فنی و مهندسی کارآگاهان و کارشناسان پلیس فتا، کشف و منجر به شناسایی مجرم،دستگیری و تحویل آن به دستگاه قضایی و صدور قرار شده است، افزود: وقوع سرقت و كلاهبرداری مرتبط با رایانه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی نداشته است.

وی با تاكید بر اینكه كشف جرائم سایبری استان گیلان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 27 درصد افزایش داشته است، خاطرنشان كرد: 77درصد متهمانی که به دستگاه قضائی معرفی شده اند را مردان و 23 درصد را زنان تشكیل می دهند.

فرمانده انتظامی استان گیلان با بیان اینکه میانگین سنی متهمان اینترنتی گیلان تا 17 سال 2 درصد، 18 تا 35 سال 63درصد، 36 تا 45 سال 19درصد، 46 سال به بالا 16درصد است، اظهار کرد: 43درصد بزهكاران اینترنتی که به دستگاه قضائی معرفی شده اند، دارای تحصیلات عالی دانشگاهی بودند.

سردار اسحاقی با اشاره به این که انگیزه متهمان اینترنتی در گیلان 51 درصد ضد اخلاقی، 22 درصد کسب منافع مالی، 20 درصد انتقام جویی، تسویه حساب و رقابت های شغلی و 7درصد متفرقه (شامل سرگرمی، کنجکاوی، اثبات توانایی ها) بوده است، متذكرشد: 69 درصد مجرمان شناسایی شده در حوزه فضای سایبری از ابتدای سال جاری تاکنون از برنامه های اجتماعی موبایلی برای ارتکاب بزه استفاده كرده بودند.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینكه شهروندان باید در انتخاب پیام رسان های بیگانه و استفاده از خدمات آن ها، امنیت اطلاعات شخصی را جدی بگیرند، افزود: شهروندان در ارتباط، انتشار و اشتراک مطالب، تقوای رسانه ای را رعایت کنند.

سردار اسحاقی با اشاره به لزوم استفاده از از نرم افزارهای پیام رسان ایرانی از سوی شهروندان و لزوم دقت مردم در دوستی ها در فضای مجازی از شهروندان خواست در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس http://www.cyberpolice.ir/ یا ایمیل این پلیس به نشانی Gfata@police.ir گزارش كنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: