• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-52489-5
  • خبرنگار : 1
  • منبع خبر : رشت

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان:

آیین های چهارشنبه سوری گیلان؛قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی را دارد

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان به فرهنگ‌های غنی این استان در چهارشنبه سوری بعنوان میراثی معنوی اشاره کرد و گفت:این داشته های ارزشمند قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی را دارد .

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان؛رضا علیزاده با ابراز خرسندی از احیای آیین های سنتی گیلان در شب چهارشنبه سوری اظهار کرد:چهارشنبه‌سوری نه تنها در گیلان،بلکه در همه‌ی نقاط ایران برجسته‌ترین و پرشورترین رسم در مجموعه‌ی رسم‌های مقدماتی نوروز است که مهم‌ترین عنصر آن آتش است و نامش نیز برگرفته از شعله‌های آتش است .

این مسئول با بیان اینکه هدف از برگزاری مراسم سنتی چهارشنبه سوری احیای سنت های اصیل گیلان برای استقبال از نوروز است؛بیان کرد:جشن چهارشنبه سوری از نمادهای خردمندی ایرانیان است و باید با فرهنگ سازی از تبدیل آن به تهدید و نشانه بی خردی جلوگیری کرد؛لذا مدیران و عوامل فرهنگی باید تلاش کنند تا میراث معنوی نیاکانمان را به نسل جوان انتقال دهند .

وی اظهار کرد:چهارشنبه سوری باید نماد وحدت جامعه ایران باشد و بعنوان فرصتی برای تعالی فرهنگ همدلی،همزبانی و روحیه تعاون در مردم تقویت شود .

علیزاده با تاکید بر ضرورت پرهیز از آلودگی جشن های ملی با خرافه اضافه کرد: این کار بر عهده اهالی فرهنگ و قلم است تا بتوانند جنبه های ایجابی و مثبت جشن های ملی را برجسته نمایند و فرصتی برای وفاق و انسجام ملی را به وجود آورند .

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان به فرهنگ های غنی این استان در چهارشنبه سوری بعنوان میراثی معنوی اشاره کرد و افزود:این داشته های ارزشمند قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی را دارد.

علیزاده در تشریح چهارشنبه سوری گیلانی تاکید کرد: گیلانیان از قدیم بر این باور بودند که اجرای آئین چهارشنبه‌سوری پلیدی‌ها را از انسان زدوده و سلامتی را به ارمغان می‌آورد.آنها بر این باور بودند که چهارشنبه‌سوری «گولی گولی چارشنبه» هم نماد سرخی گل‌ها و هم سرخی شعله‌های آتش است. در غروب آخرین چهارشنبه سال، گیلانیان سه، پنج یا هفت کپه آتش از کاه و ساقه‌ خشکیده برنج آتش می‌افروزند و از روی آن می‌پرند و اشعار مختص این مراسم را می‌خوانند.پس از پایان مراسم‌، خاکستر کاه سوخته را در پای گیاهان می‌ریزند زیرا بر این باورند که این کاه سوخته، سبب افزودن بار و میوه درختان می‌شود. همچنین در این شب گیلانیان با طبخ انواع غذاها باور دارند که بیماری‌ها از افراد روی گردان شده و سلامتی به افراد خانواده روی می‌آورد.

وی ادامه داد:گیلانیان بر این اعتقادند که نیت و دعای آدمی در این شب مستجاب می‌شود و خرید آئینه،اسپند،شمع و ماهی سفره هفت سین در این روز شگون دارد. از آئین های کهن چهارشنبه‌سوری گیلان،فال گوش و گشایش بخت بود، بدین ترتیب که در این شب،زن و مرد برای تشخیص بخت و اقبال سال جدیدشان سرچهار راه و یا گذرگاه‌های عابران نشسته یا پنهان می‌شدند و به سخنان عابران گوش می‌دادند و از موضوع حرف‌های نخستین عابری که از کنار آنها رد می‌شد، احوال سال جدید خود را پیش‌بینی می‌کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: