• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-51289-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

بیماری تب برفکی در نواحی آلوده فروکش کرد

مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت:در حال حاضر بیماری تب برفکی در استان گیلان تحت کنترل و با انجام اقدامات پیشگیرانه در نواحی آلوده بیماری فروکش کرده است.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان و به نقل از روابط عمومی دامپزشکی گیلان،دکتر سهراب عاقبتی بر لزوم پیشگیری از شیوع بیماری تب برفکی تاکید کرد و گفت:رعایت موازین بهداشتی و قرنطینه دام‌های بیمار و مایه‌کوبی دام‌ها در فواصل زمانی تعیین‌شده در طول سال منجر به کنترل بیماری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این بیماری مشترک بین انسان و دام نیست،افزود:برای درمان دام‌های بیمار استفاده از محلول‌های شستشو دهنده دهان و ضدعفونی نواحی بین سم و سرپستان و در مواردی استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های عمومی و موضعی توصیه می‌شود.

عاقبتی با اشاره به اینکه در ابتدای سال جاری مواردی از این بیماری در شهرستان‌های استان گیلان گزارش شد،خاطرنشان کرد:پس از بررسی کارشناسی و نمونه‌برداری موارد مرضی و تائید تشخیص موارد بیماری مایه‌کوبی دام‌های اهلی در اطراف کانون‌های درگیر در دستور کار اداره کل دامپزشکی استان و شبکه‌های دامپزشکی قرارگرفته است .

وی تصریح کرد:بر اساس دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی کشور از ابتدای سال جاری تا این تاریخ دو فاز مایه‌کوبی دام‌های سنگین(گاو و گوساله)و یک‌فاز مایه‌کوبی دام‌های سبک(گوسفند و بز)انجام‌ شده و فاز دیگری نیز در دام‌های سبک و سنگین استان از تاریخ دهم اسفندماه شروع‌شده وهم اکنون نیز در حال انجام است .

مدیرکل سازمان دامپزشکی استان گیلان گفت: از ابتدای سال 1396 تاکنون تعداد 230 هزار نوبت سر گاو و گوساله و 830 هزار نوبت سر گوسفند و بز در مناطق حساس و پرخطر استان مورد مایه‌کوبی علیه این بیماری قرار گرفته‌اند .

عاقبتی افزود:در این فاز عملیات مایه‌کوبی در گاو و گوساله و گوسفند و بز کاملاً رایگان است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیماری تب برفکی در استان گیلان تحت کنترل و با انجام اقدامات پیشگیرانه در نواحی آلوده بیماری فروکش نموده است تصریح کرد:برای پیشگیری وعدم ابتلا و همچنین پایدار ماندن سلامت دام‌ها،نقش قرنطینه بین استانی و رعایت موارد امنیت زیستی حائز اهمیت است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: