• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-7190-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

یک عضو کمیسیون کشاورزی مطرح کرد:

مرغداری در کشور نیازمند مدیریت چابک است

یک عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس،گفت:وزارت کشاورزی تا به امروز اقدامات مثبتی انجام داده است. اما هنوز کارِ انجام نشده،زیاد است.اگر خروجی دولت منجر به رضایتمندی کشاورزان و حفظ تولید کنندگان نشود، هر کاری انجام دهیم کافی نیست .

عبدالله حاتمیان در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص محورهای استیضاح وزیر جهادکشاورزی، بیان کرد: ۴۶ محور برای استیضاح وزیر جهاد کشاورزی مطرح شده. در یکی از این محورها بحث عدم کار آیی و آسیب جدی به بخش های کشاورزی نظیر صنعت ابریشم،چای،گندم،برنج،زیتون و سایر محصولات مطرح شده است.با توجه به رشد اقتصادی که امروز در دنیا صورت گرفته و رقابت سنگینی که در بین محصولات وجود دارد، این بخش به مدیریت چابکی نیازمند است .

وی با بیان اینکه من شخصا منکر خدمات خوب وزارت جهاد کشاورزی نیستم،گفت:از آنجایی که در مجمع جهاد کشاورزی فعالیت داشته ام بیش از هر یک از نمایندگان مجلس اطلاع دارم که وزارت کشاورزی کار را از کجا به کجا در جهت مثبت پیش برده است اما هنوز کارِ نشده خیلی زیاد است.افت شدیدی که در صنعت ابریشم اتفاق افتاده و تنها متعلق به امروز نیست ایجاب می کند که وزارت کشاورزی به این مسئله ورود جدی داشته باشد .

وی در ادامه گفت:در بخشی دیگر عدم توجه وزارت کشاورزی به صنعت دامداری و مرغداری که این عرصه را به نابودی کشانده، مطرح شده است. مرغداری در کشور نیازمند یک مدیریت چابک است. متاسفانه امروز با یک شوک کوچک شاهد معدوم شدن ۲۴ میلیون مرغ تخم گذار هستیم.ما نباید این میزان ضعف مدیریت در سطح کلان کشور داشته باشیم که آنفلوانزای مرغی تا این سطح به مرغداری ها آسیب برساند.ما نیاز به یک ثبات و توسعه پایدار در این زمینه داریم .

حاتمیان با اشاره به اینکه نگاه ضعیف وزارت جهاد کشاورزی به صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی یکی دیگر از محورهای استیضاح بوده است،بیان کرد:ما باید برای محصولات کشاورز بازار مطمئن، فرآوری مطلوب و بسته بندی مرغوب فراهم کنیم تا اطمینان مصرف کنندگان را بدست آوریم اما ما با این امر فاصله زیادی داریم .

وی تاکید کرد:البته من معتقدم که همه تقصیرها به گردن وزارت جهاد کشاورزی نیست اما اهمیت این مسائل را وزارت جهاد کشاورزی می تواند در دولت تبیین کند.

وی گفت:عدم توانمند سازی در تجاری سازی محصولات باغی و زراعی کشور از دیگر محورهایی است که مطرح است. در مصرف زیاد کود اوره که باعث این امر شده است، علاوه بر وزارت جهاد کشاورزی،کشاورزان و همچنین وزارت بهداشت(معاونت غذا و داروی این وزارت خانه باید بر سلامت محصولات نظارت داشته باشد)،نقش دارند.از نظر من در این زمینه کار از آموزش گذشته است و باید یکسری قوانین قاطع و برنده وضع کنیم تا کشاورز مجاب شود از سم با ماندگاری بالا و یا کود با میزان بی رویه اوره استفاده نکند.ما باید در این زمینه کار کنیم .

حاتمیان تصریح کرد: عدم هماهنگی در حمل و نقل ریلی کشور جهت استفاده در بخش کشاورزی و دلیل پایین بودن بهره وری استفاده از آن در بخش کشاورزی از دیگر موارد مطرح در این زمینه است. از نظر من این نقد کاملا درست است ما باید به گونه ای دیگر حرکت کنیم تا از حالت سنتی خارج شویم ما نباید سیب زمینی هایمان در مزرعه از بین رود .

وی با اشاره به اینکه عدم استفاده از علم و تکنولوژی نوین در بخش کشاورزی از دیگر موارد طرح استیضاح حجتی است، بیان کرد: من معتقدم که در این زمینه نیز نباید تمام تقصیرها را به گردن وزارت خانه انداخت چراکه وقتی ما هر سال شاهد کوچک شدن زمین ها هستیم مسلما بهره وری از زمین پایین می آید و اجرای سیستم های نوین نیز غیر ممکن می شود. ما نباید اجازه دهیم که به دنبال تقسیم ارث هر سال زمین ها کوچک شوند .

این عضو کمیسیون کشاورزی، گفت: ورود محصولات زراعی و باغی به کشور در فصولی که به قدر کافی محصول در کشور وجود دارد از دیگر موارد ذکر شده است. در این زمینه وزارت کشاورزی اقداماتی در زمینه تنظیم قیمت برنج در سال های گذشته که قیمت آن از پنج تومان به ۱۱ تومان رسید،داشته است. اما در بعضی از بخش ها نیز یکسری قصور اتفاق افتاده است که منجر شده کشاورز رضایتمندی در بخش تولید نداشته باشد و به دنبال آن تولید را رها می‌کند. امروز متاسفانه خروجی دولت ما رضایتمندی کشاورزان نیست و همه این مسئله را می دانند .

وی در پایان گفت: از دیگر مسائل ذکر شده دلیل تخصیص تسهیلات بانکی با بهره بالا است. که از نظر من این امر باز به تنهایی به حوزه جهاد کشاورزی بر نمی گردد چراکه ما اسم سیستم بانکی را بانکداری اسلامی گذاشتیم ولی ربا خواری را به حد اعلا رساندیم. ولی وزارت جهاد کشاورزی باید به عنوان متولی این صدا را به گوش دیگران برساند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: