• پنجشنبه ۱۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-37989-5
  • خبرنگار : 19
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کارشناس ارشد جامعه شناسی عنوان کرد:

فعالیت های ورزشی؛ لازمه سالم سازی جسم و روان زنان

کارشناس ارشد جامعه شناسی، با بیان اینکه امروزه زنان به عنوان اساس و بنیان خانواده، برای سالم سازی جسم و روان خود باید از امکانات مناسبی برخوردار باشند، گفت: تحقق این امر مستلزم گرایش آنها به سوی انجام فعالیت های ورزشی است.

لیلا شعبانی در گفت وگو با ایسنا – منطقه گیلان، با بیان اینکه برای پیشرفت و توسعه هر جامعه ای نیازمند جمعیت سالم و پویا هستیم، اظهار کرد: اهمیت ورزش برای سلامت جامعه و اعضای آن به حدی است که برخی جامعه شناسان آن را دین مدنی جامعه معاصر دانسته اند.

کارشناس ارشد جامعه شناسی افزود: کاهش تحرک و فعالیت بدنی در زندگی امروز که متعاقب توسعه و گسترش امکانات و وسایل رفاهی و شیوه های نوین زندگی به وجود آمده است، ضرورت پرداختن به ورزش و تربیت بدنی را بیش از پیش ایجاب می کند.

وی حرکات بدنی مستمر و منظم را لازم و حیاتی دانست و تصریح کرد: امروزه تحقیقات انجام گرفته در مورد تاثیر فعالیت های ورزشی بر سلامت جسمی و روانی، طول عمر، شادابی، گسترش تعاملات اجتماعی و غنی سازی اوقات فراغت موجب افزایش مشارکت مردم در ورزش، به ویژه شرکت در انواع ورزش های تفریحی همگانی در جهان شده است.

مدیر مرکز افکارسنجی جهاددانشگاهی استان گیلان ادامه داد: ورزش های تفریحی به لحاظ اجراشدنی بودن در شرایط و اماکن گوناگون، کم هزینه و در دسترس بودن و سهولت اجرا برای تمامی اقشار و سنین مختلف جامعه به شدت مورد توجه مدیران ورزشی و دانش پژوهان تربیت بدنی و علوم ورزشی قرار گرفته است.

شعبانی، با بیان اینکه امروزه زنان به عنوان اساس و بنیان خانواده، برای سالم سازی جسم و روان خود باید از امکانات مناسبی برخوردار باشند، گفت: تحقق این امر مستلزم گرایش آنها به سوی انجام فعالیت های ورزشی است.

وی تصریح کرد: در کنار مشکلات متعدد از جمله کمبودهایی مانند تاسیسات، امکانات، تجهیزات، وسایل و میادین ورزشی، مسئله مهم نگرش افراد جامعه به ورزش زنان است. بسیاری از زنان با وجود دسترسی به امکانات ورزشی، به دلیل نگرش ها و خرده فرهنگ های موجود، نمی توانند از این موهبت بهره مند شوند.

کارشناس ارشد جامعه شناسی، مشارکت زنان در ورزش با توجه به آسیب پذیری بالای روانی و جسمانی و نقش و جایگاه مهم خانوادگی آنان را حائز اهمیت دانست و عنوان کرد: همچنین دسترسی نداشتن و مناسب نبودن امکانات ورزشی برای این قشر، به طور بالقوه آثار مخربی در پی دارد.

وی اضافه کرد: تغییر و تحوالت جهانی مقوله های زندگی معاصر، تربیت بدنی و ورزش را از ضروریاتی ساخته که دوری از آن اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. ورزش از جمله فعالیت های فراغتی از نوع فعال است که نقشی تعیین کننده در حفظ سلامت جسمی و روحی انسان ها دارد. داشتن زندگی سالم مستلزم تحرک و فعالیت های ورزشی است.

شعبانی، با بیان اینکه اطلاع افراد از تاثیرات مطلوب فعالیت های بدنی بر دستگاه های مختلف بدن موجب شده است گرایش به فعالیت های ورزشی افزایش یابد، خاطرنشان کرد: استواری و دوام یک جامعه سالم و پویا، بی شک در گرو سلامت یکایک اعضای آن است و این امر برای افراد جامعه جز از طریق تقویت بنیه جسمانی و روحی آنان میسر نمی شود.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه زنان ارتباط مستقیمی با زندگی نیمی از افراد جامعه پیدا می کنند و سهم مهمی در توسعه جامعه دارند، باید از سلامت کامل برخوردار شوند. سلامت هر یک از اعضای جامعه به ویژه زن مستقیما بر تصویر کلی سلامت خانواده تاثیر می گذارد. بنابراین نگرش کلی زن نسبت به جسم و عملکرد فیزیکی بدنش در نگرش کلی او تاثیر مستقیم دارد؛ چراکه سلامت و روان هر زن، روابط اجتماعی او با دیگران را شکل می دهد.

مدیر مرکز افکارسنجی جهاددانشگاهی گیلان، با بیان اینکه ورزش به زنان کمک می کند مهارت رهبری خود را افزایش دهند، اظهار کرد: به عنوان یک قاعده جهانی، مشارکت توده زنان در فعالیت های ورزشی محدود است و در طی دهه های اخیر که از شکل گیری جامعه شناسی ورزش می گذرد، شناخت عوامل تاثیرگذار بر مشارکت در فعالیت های بدنی و ورزشی از چالش انگیزترین موضوعات جامعه شناسی ورزش بوده است لذا محققان به نقش عوامل مختلفی تاکید داشته اند که در میان آنها خانواده و رسانه های گروهی همواره از جایگاه قابل توجهی برخوردار بوده است.

شعبانی، با بیان اینکه حمایت خانواده به طور ثابت تاثیرگذار بر میزان مشارکت افراد در فعالیت بدنی است، گفت: همچنین عدم حمایت اجتماعی سبب کاهش سطح مشارکت در فعالیت ورزشی می گردد.

وی با اشاره به وجود رابطه متقابل بین ورزش و رسانه های گروهی، عنوان کرد: با گسترش ورزش و حضور رسانه های گروهی در آن، سبب آشنایی و همه گیر شدن بسیاری از رشته های ورزشی می شود. رسانه های گروهی در بسیاری از جنبه های زندگی اجتماعی ما دخالت دارند و شاید بتوان گفت که کمتر رسانه گروهی است که در زمان برگزاری مسابقات جام جهانی و المپیک به ارائه گزارش یا خبری از آنها نپردازد.

کارشناس ارشد جامعه شناسی تصریح کرد: رسانه های گروهی نه تنها با بیان و پخش برنامه های ورزشی سبب سرگرمی می گردند بلکه سبب افزایش آگاهی و افزایش تجربه در بسیاری از امور ورزشی نیز خواهند شد و این تاثیر ناشی از دسترسی ما به اطلاعات از طریق همین رسانه های گروهی است.

وی با بیان اینکه در جامعه صنعتی امروز ورزش بخشی از روند تحولات كلی جامعه را با خود به همراه می آورد، گفت: ورزش افكار عمومی را تحت تاثير قرار می دهد لذا ورزش در جامعه دارای رنگ و بوی فرهنگی است و هر جامعه ای از اين پديده مطابق با فرهنگ حاضر دريافت خاص دارد. چنين نسبيت فرهنگی از پديده ورزش در حوزه مطالعات اجتماعی كه ناشی از خلاقيت های اجتماعی و فرهنگی ملت هاست، بيانگر اين است كه پديده ورزش به عنوان يک محصول فرهنگی – اجتماعی مستقل از جامعه نيست و در متن نظام اجتماعی تكامل پيدا می كند.

مدیر مرکز افکارسنجی جهاددانشگاهی گیلان، جوامع را دارای مبنای ارزشی و هنجارهای خاص دانست و اضافه کرد: سهيم شدن در رضايت اجتماعی در ورزش قاعدتا بر مبنای نظام ارزشی و هنجاری در يک جامعه معين انجام می شود لذا ورزش نشان دهنده نظام اجتماعی و فرهنگی و تصويری از نظام ارزشی و هنجاری جامعه است كه در آن ورزش انجام می شود.

شعبانی، با بیان اینکه ورزش بازتاب بحران های اجتماعی، گرايش ها، مدها و شيوه های نگرش در يک جامعه است، خاطرنشان کرد: خلاصه هر چيزی كه در جامعه است، در ورزش نيز وجود دارد و در واقع ورزش دنيای كوچک شده جامعه است.

وی ورزش زنان را شامل همه رشته‌های ورزشی دانست و اظهار کرد: مشارکت زنان در ورزش در قرن بیستم میلادی، به ویژه در اواخر آن افزایش چشمگیری یافت. این افزایش تحت تاثیر تغییرات فرهنگی جامعه بود که بر برابری جنسیتی تاکید داشت. در دنیای امروز شاید هیچ رشته ورزشی که زنان در آن مشارکت نورزند یا اینکه ورزش ویژه‌ای برای زنان تلقی شوند یافت نمی گردد، اما میزان این مشارکت در هر رشته ورزشی و هر کشور تفاوت دارد.

مدیر مرکز افکارسنجی جهاددانشگاهی گیلان، با بیان اینکه فرهنگ یا قوانین برخی از کشورها محدودیت هایی را برای حضور زنان در بعضی از رشته‌ها به همراه دارد، تاکید کرد: میزان مشارکت و علاقه زنان در برخی از رشته‌های ورزشی مانند بوکس، کشتی، وزنه‌برداری و انواع فوتبال بسیار کمتر از همبازیان مرد خود است، اما در تعدادی از ورزش‌ها مانند تنیس، ژیمناستیک، پاتیناژ نمایشی و والیبال ساحلی ورزشکاران زن اهمیت بیشتر یا حداقل برابری با همتایان مرد خود یافته‌اند. تعداد دیگری از رشته‌های ورزشی نیز مانند نت‌بال و سافت‌بال به ورزش‌هایی زنانه معروف شده‌اند.

کارشناس ارشد جامعه شناسی، مقوله های فرهنگی، دینی، اجتماعی، خانوادگی و کمبود امکانات را از جمله موانع ورزش زنان در ایران دانست و یادآور شد: ترس از آسیب رسیدن به ارزش‌های فرهنگی و دینی، عدم اعتماد به ‌نفس، خجالتی بودن، پیش‌بینی نکردن برنامه‌های مفرح، بی ‌توجهی برخی مسئولان، کمبود الگوهای موفق، مخالفت والدین یا همسر، ترس والدین از افت تحصیلی فرزندان، دسترسی نداشتن آسان و سریع به امکانات و نامناسب بودن وقت اماکن ورزشی برای بانوان از دیگر موانع و مشکلات می باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: