• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-1890-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

استاندار گیلان:

برنج گیلان به برند و بسته‌بندی شکیل نیاز دارد

استاندار گیلان گفت:برای معرفی برنج گیلان به دنیا باید بر روی برندسازی و بسته‌بندی شکیل فروش این محصول کار کنیم.

به گزارش ایسنا_منطقه گیلان،دکتر مصطفی سالاری، در آیین رونمایی از بذور گواهی شده ارقام برنج بومی گیلان که در سالن جلسات موسسه تحقیقات برنج کشور برگزار شد، گفت:این امر واضح است که مساحت اراضی شالیزاری استان را نمی‌توان افزایش داد و برای افزایش تولید برنج در استان باید به فکر افزایش عملکرد تولید محصول در واحد سطح باشیم.

وی افزود:سطح کم مالکیت اراضی موجب شده که تولید برنج برای برخی از کشاورزان صرفه اقتصادی مطلوبی نداشته باشد.

دکتر سالاری ادامه داد:برای به صرفه شدن تولید برنج و دیگر محصولات کشاورزی باید قیمت تمام شده تولیدمحصولات کشاورزی به خصوص  برنج را کاهش دهیم.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه در برندسازی و تجاری‌سازی برنج گیلان باید اقدامات اساسی‌تری برداریم، گفت:توجه به تولید برنج ارگانیک نیز موضوع مهمی است که باید برای آن برنامه‌ریزی شود.

وی خاطر نشان کرد:باید برنج های گیلان یک دست و با بسته‌بندی شکیل وارد بازار شوند، تا تولید این محصول برای استان گیلان از ارزش افزوده مناسب‌تری برخوردار شود.

سالاری گفت:مدیریت در اختلاط نشدن برنج کمی سخت است، اما باید از این کار جلوگیری شود و اجرای این منوط  به دولت نیست بلکه باید شبکه‌ای عمل شود.

وی تصریح کرد:تعداد ارقام برنجی که از سوی موسسه تحقیقات برنج کشور معرفی می‌شوند، زیاد است و باید بهترین‌ها را به کشاورزان معرفی کرد.

سالاری خاطرنشان کرد: تولید مکانیزه برنج اگر چه موجب کاهش هزینه این محصول می‌شود،اما منجر به کاهش اشتغال نیز در این بخش می‌شود،لذا باید برنامه‌ریزی شود تا در حلقه‌‌های بعدی زنجیره تولید برنج اشتغال را کاهش دهیم.

وی توصیه کرد:پس از برداشت برنج، کشت دوم محصولات مورد توجه باشد تا درآمد کشاروزان نیز با تولید این محصولات افزایش یابد.

استاندار گیلان وضعیت ضایعات برنج را مطلوب نداست و گفت:با توجه به تکنولوژی های روز دیگر نباید این میزان ضایعات برنج را شاهد باشیم.

وی در ادامه به توزیع برنج به صورت مشتری پسند تاکید کرد و گفت:باید از اختلاط جلوگیری شود و برای تحقق این امر باید از افراد توانمند و مورد اعتماد حمایت کنیم .

استاندرا گیلان تصریح کرد:برای توزیع برنج در بسته‌های شکیل کارهای خوبی انجام شده است،اما هنوز خیلی کم است و برای تحقق این هدف باید شبکه های مردم به کارخانجات را منسجم‌تر کنیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: