• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-9789-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

توزیع 1500تن بذر گواهی شده برنج در گیلان

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از برنامه‌ریزی وزارت کشاورزی برای تولید 12هزار تن بذر اصلاح شده برنج در گیلان طی سال آتی خبر داد.

به گزارش ایسنا_ منطقه گیلان،علیرضا شعبان‌نژاد،در آیین رونمایی از بذور گواهی شده ارقام برنج بومی گیلان که در سالن جلسات موسسه تحقیقات برنج کشور برگزار شد،گفت:گیلان 238هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و دومین استان تولیدکننده برنج کشور است.

وی افزود:در گیلان حدود 800 هزارتن برنج سفید تولید می‌شود که 550 هزارتن آن به دیگر استانها صادر می‌شود.

شعبان‌نژاد ادامه داد:امکان افزایش سطح اراضی شالیزاری در گیلان وجود ندارد،بنابراین برنامه‌ریزی داریم تا سطح عملکرد تولید برنج را در هر هکتار افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه تجهیز و نوسازی شالیزارها موجب می‌شود که شاهد کاهش قیمت تمام شده تولید برنج سفید باشیم،خاطر نشان کرد:تاکنون در 90 هزار هکتار یکپارچه‌سازی اراضی انجام شده است و افزایش این امر را در اولویت برنامه‌ ها داریم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد:توسعه مکانیزاسیون، موجب کاهش هزینه تولید برنج و کاهش سختی کار تولید این محصول می‌شود.

وی افزود:نسل امروز به دنبال کار یدی در بخش کشاورزی نیست و به همین منظور به دنبال تسریع در تولید مکانیزه برنج هستیم.

علیرضا شعبان‌نژاد گفت:زنان در گذشته ای نه چندان دور کارهای بسیار سخت برای نشاء برنج در شالیزارها انجام می دادند که با افزایش نشاء مکانیزه برنج شاه کاهش سختی این قشر زحمکتش هستیم.

وی با اشاره به اینکه به دلیل توسعه مکانیزاسیون نیروی کار در تولید برنج رو به کاهش می رود،گفت:برای جبران این کاهش نیروی کار 75بانک نشاء در استان ایجاد شده است.

شعبان نژاد با بیان اینکه سال گذشته در 103هزار هکتار شالیزار نشاء مکانیزه انجام می‌شود،گفت:وجین به صورت مکانیزه نیز در  4هزار هکتار شالیزار انجام شد و با توجه به دستگاه‌های وجین کن زیادی وارد شده است،امسال شاهد افزایش وجین مکانیزه در گیلان خواهیم بود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود:تاکنون 77هزار هکتار شخم زمستانه انجام شده است،اگر چه نسبت به سال گذشته وضعیت بهتر است، اما باید روند سریعتری به خود بگیرد.

وی از توزیع بذرگواهی شده به میزان 1500تن در استان خبر داد و خاطر نشان کرد:طبق برنامه‌ریزی‌های وزرات جهاد کشاورزی باید توزیع بذر اصلاح شده را به 12هزار تن افزایش دهیم.

شعبان نژاد تصریح کرد:استفاده از بذر اصلاح شده منجر به افزایش عملکرد برنج و بهبود وضعیت معیشت کشاورزان می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: