• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4590-5
  • خبرنگار : 21
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بندر کاسپین توان رقابتی ایران در ترانزیت بین‌المللی را افزایش می‌دهد

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه گفت: رقابت در حوزه ترانریت بین‌المللی یکی از مهمترین عرصه‌های رقابت بین‌المللی است و بهره مندی از کریدور شمال_جنوب   که ازمنطقه آزاد انزلی عبور می‌کند موجب کاهش هزینه و زمان حمل و نقل کالا در مسیر آسیا به اروپا می‌شود.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، دکتر ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه و نماینده ویژه ایران در دریای خزر با مهندس مسرور، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار کرد و در خصوص سازوکارهای بهره گیری از ظرفیت‌های این منطقه جهت توسعه روابط باکشورهای حاشیه دریای خزر به بحث و تبادل نظر پرداخت.

مهندس رضا مسرور، با اشاره به امکانات و طرح‌های زیرساختی که از سوی این سازمان در خصوص افزایش ظرفیت‌های ایران در حوزه ترانزیت در دستور کار قرار دارد، توانمندی‌های مجتمع بندری کاسپین را تشریح و اظهار کرد: با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی، سیلوهای غلات باظرفیت 120 هزار تن و مخازن سوختی 90 هزارتنی و سردخانه در این منطقه در حال ساخت است که در کنار امکان تولیدوفرآوری کالا در صنایع مستقر در پسکرانه بندر، این بندر را به بنادر نسل سوم جهان ارتقاء می‌دهد که این امر یکی از مهمترین مزیت‌های بندرکاسپین ارزیابی می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خواستار توجه به افق‌های پیش روی تجارت کشور شده و از تلاش سازمان متبوع خود برای فعال سازی کریدورهای بین المللی از طریق انعقاد تفاهم نامه با طرف‌های دولتی و بخش خصوصی چین، روسیه و قزاقستان خبر داد و افزود: هدف سازمان منطقه آزادانزلی رونق فضای کسب و کار و افزایش درآمدهای ارزی کشور است.

مهندس مسرور با بیان اینکه درخواست‌های سرمایه گذاری زیادی برای مشارکت در ساخت مجتمع بندری کاسپین وجود دارد، ساخت بزرگترین مارینا کشور در جوار بندر کاسپین را از دیگر اقدامات سازمان جهت تأمین زیرساخت های گردشگری دریایی کشور در این منطقه اعلام کرد.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به تفاهم نامه منعقده شده با منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان درخصوص واگذاری 20 هکتار از اراضی آن منطقه به سرمایه گذاران ایرانی، تصریح کرد: این اقدام به منظور توسعه صادرات محصولات ایرانی به کشورهای اوراسیا با بهره گیری از معافیت‌های تعرفه‌ای موجود میان این کشورها صورت گرفته است.

دکتر ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه و نماینده ویژه ایران در دریای خزر نیز با بیان اینکه با تکیه بر ظرفیت‌های مجتمع بندری کاسپین توان رقابتی ایران در ترانزیت بین المللی افزایش می یابد، اظهار کرد: مجتمع بندری کاسپین توان کشور در افزایش مبادلات با روسیه را افزایش داده و به تعبیری بندر کاسپین یعنی آینده نگری برای توسعه روابط و صادرات کشور در سطح منطقه، چراکه منطقه آزادانزلی از نقش موثری در گسترش روابط با کشورهای حاشیه دریای خزر، قفقاز و آسیای میانه برخوردار است.

وی اتصال شبکه ریلی کشور به بندر کاسپین وآستارا را بدلیل اتصال آن به شبکه ریلی جمهوری آذربایجان وروسیه که منجر به کاهش هزینه‌های حمل و نقل به این منطقه می‌شود را مهم ارزیابی کرد و گفت: رقابت در حوزه ترانریت بین‌المللی یکی از مهمترین عرصه‌های رقابت بین‌المللی است و بهره مندی از کریدور شمال_جنوب  که ازمنطقه آزاد انزلی عبور می‌کند موجب کاهش هزینه و زمان حمل و نقل کالا در مسیر آسیا به اروپا می‌شود.

معاون وزیر امور خارجه صادرات،تجارت، ترانزیت ،تولید و گردشگری را از اولویت‌های مناطق آزاد برشمرد و افزود: با توجه به ظرفیت‌های استان گیلان درحوزه شیلات و آبزی پروری، منطقه آزاد انزلی می‌تواند به هاب پرورش و صادرات ماهی در دریای خزر تبدیل شود و این امر در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی زمینه افزایش درآمدهای ارزی کشور واشتغالزایی را فرآهم می‌کند.

دکتررحیم پور با بیان اینکه توسعه چشمگیر زیرساخت ها در منطقه آزاد انزلی و صادرات بیش از 300 میلیون دلاری از این منطقه به کشورهای حاشیه خزر بسیار تحسین بر انگیز و نوید بسیار خوبی برای استفاده از ظرفیت‌های این منطقه درصادرات کالاهای غیر نفتی است، افزود: با توجه به انعقاد تفاهم نامه ایران باچهار کشور حاشیه خزر در خصوص ممنوعیت صید ماهیان خاویاری به مدت 10سال، وجایگاه ایران به عنوان چهارمین کشورتولید کننده ماهی قزل آلا دردنیا، سرمایه گذاری درپرورش ماهی قزل آلا با نگاه صادراتی درمنطقه آزاد انزلی علاوه بر تامین مصرف داخلی موجب تامین ذخایر  ماهیان خاویاری در دریای خزر خواهد شد.

نماینده ویژه ایران در امور دریای خزر با اشاره به برگزاری اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر در سال آینده و در شهر آستانه کشور قزاقستان اظهار امیدواری کرد که نشستی با نتیجه برد برد با چهار کشور دیگر حاشیه خزر به سرانجام رسد.

گفتنی است؛ صادرات ماهی به کشورهای حاشیه دریای خزر، پرورش ماهی در قفس، صنایع شیلات، ساخت کارخانه تولیدو فرآوری ماهی در منطقه آزادانزلی از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: