• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4190-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

حفر چاه‌های غیرمجاز پیامد منفی کم آبی در گیلان

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در سال‌هایی که استان مواجه با بحران کم آبی می شود، کشاورزان اقدام به حفر چاه‌های سطحی و کم عمق می‌کنند.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان،مهندس علیرضا شعبان‌نژاد گفت:کشاورزی در گیلان ،حرفه‌ای صد درصد خصوصی است و هر اقدام موفقیت آمیزی منوط به مشارکت گسترده مردم است و با مدیریت منابع آبی می‌توان در برابر بحران خشکسالی مقاومت کرد.

وی افزود:یکی از ملزومات کشاورزی اساسی اقدام کشاورزان به شخم زمستانه است و کشاورزان با بهره‌گیری مناسب از تقویم زراعی استان می‌توانند از آسیب های ناشی از خشکسالی و غیره مصون باشند.

شعبان‌نژاد ادامه داد: هرساله با حضور نمایندگانی از استانداری، هواشناسی، مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و تشکل‌های مردم نهاد اقدام به تهیه تقویم زراعی می شود که بر اساس آن شخم زمستانه باید حداکثر تا 10 فروردین پایان یابد.

وی تصریح کرد: در سالهایی که استان در مواجه با بحران کم آبی قرار میگیرد،کشاورزان به ناچار اقدام به حفر چاه‌های سطحی و کم عمق می‌کنند که در بعضی موارد ممکن است بدون مجوز باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: از پیامدهای منفی این امر، افت سطح آب زیر زمینی و در اراضی ساحلی خطر ورود آب شور دریا به سمت اراضی کشاورزی است.

وی افزود: نظارت بر حفر چاه های غیرمجاز طبق قوانین و مقررات بر عهده شرکت سهامی آب منطقه‌ای است و این سازمان نیز به منظور ساماندهی و حل مشکلات آماده همکاری با آب منطقه ای استان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: