• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-3890-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

برنج صدری هاشمی صرفا از کشاورزان استان گیلان خریداری شود

وزیر جهاد کشاورزی به منظور حمایت از کشاورزان و خروج بازار برنج از رکود،شرکت بازرگانی دولتی را مکلف کرد تا برای اولین بار بخشی از ذخایر راهبردی برنج را از محل تولید داخلی تامین کند .

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،با هدف حمایت از کشاورزان و خروج بازار برنج از رکود، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای،شرکت بازرگانی دولتی ایران را مکلف کرد تا برای اولین بار بخشی از ذخایر راهبردی برنج را از محل تولید داخلی تامین کند .

وزیر جهاد کشاورزی در این نامه با اشاره به رکود حاکم بر بازار برنج داخلی و کاهش قیمت انواع برنج پرمحصول در بازار، خطاب به مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تاکید کرده است، به منظور حمایت از کشاورزان، تنظیم بازار برنج داخلی و تأمین بخشی از ذخایر راهبردی برنج از محل تولید داخلی،موضوع ماده( ۲) تصویب نامه شماره ۳۹۲۱-۹۴/ م/ت ۵۱۸۷۱ ه مورخ ۹۴/۲/۲۰ هیئت وزیران و دستورالعمل اجرایی مربوطه و هماهنگی به عمل آمده با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، آن شرکت موظف است نسبت به خرید برنج داخلی از کشاورزان با رعایت موارد اقدام کند.

موارد ذکر از سوی وزیر کشاورزی اینگونه است که برنج‌هایی قابل تحویل و خریداری است، که تولید داخل کشور و محصول تولیدی سال زراعی جاری باشد .

نرخ خرید انواع برنج بر اساس ۸ درصد شکستگی از قرار هر کیلوگرم برای برنج های صدری هاشمی91 هزار ريال شیرودی 54 هزار و پانصد ریال، ندا و نعمت 48 هزار و پانصد ریال است .

محاسبه قیمت خرید توافقی برنج بر اساس جدول پیوست است، به ازای هر درصد شکستگی بیش از هشت درصد از قیمت برنج های خریداری شده مطابق دستورالعمل های مربوطه و جدول پیوست کسر و شکستگی کمتر از هشت درصد (حداکثر تا ۷.۵درصد)به نرخ های مربوطه اضافه می‌شود .

حداکثر شکستگی قابل قبول پانزده درصد و حداقل شکستگی قابل قبول برای پرداخت جایزه هفت و نیم درصد است و در ضمن برنج باید عاری از هر نوع آفت زنده باشد .

برنج صدری هاشمی صرفا از کشاورزان استان گیلان و برنج های پرمحصول(شیرودی، ندا و نعمت)صرفا از کشاورزان استان مازندران خریداری شود .

زمان خرید در سطح استان های یادشده حداکثر تا تاریخ 15بهمن ماه سالجاری خواهد بود .

سازمان جهاد کشاورزی استانهای مذکور موظفند فهرست کشاورزان تولیدکننده برنج متقاضی فروش، همراه اطلاعات لازم از قبیل مقدار تولید، واریته، میزان سطح زیر کشت و غیره را در اختیار مدیران غله و خدمات بازرگانی استان های یادشده قرار دهند و آن شرکت موظف است با تمهیدات لازم نسبت به نظارت بر خرید کیفی برنج صدری هاشمی و پرمحصول اقدامات لازم را به عمل آورد .

وزیر جهاد کشاورزی در این نامه تصریح کرده است:همچنین مسئولیت اتخاذ تدابیر لازم به منظور ممیزی و عدم تحویل محموله های برنج مخلوط با برنج خارجی یا سایر واریته های داخلی غیر مشمول به عهده شرکت خواهد بود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: