• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1090-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

مراکز علمی تخصصی از نیازهای کنونی واحدهای صنعتی مشکل‌دار

ایجاد خانواده‌ای با اراده و پویا برای حمایت از طرحهای اقتصادی،نیاز حیاتی گیلان است.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان،فرهاد دلق‌پوش،گفت:با وحدت رویه،هم‌اندیشی و هم‌دلی مشترک،باید تحرک،تدبیر و دلسوزی در راستای توسعه استان را چاشنی کار مدیریتی کنیم و ایجاد خانواده ای با اراده و پویا برای حمایت از طرحهای اقتصادی،نیاز حیاتی گیلان است.

وی با اشاره به حوزه کاری بسیار گسترده بخش صنعت،معدن و تجارت،تاکید کرد:ما متولیان این بخش اقتصادی مهم، می‌توانیم به سمتی برویم که خروجی بسیار مطلوبی در توسعه استان داشته باشیم و مسئله ایجاد اشتغال در دوره رکود بسیارمهم است و ما هستیم که باید با ایجاد تحرک در تولید،زمینه های افزایش اشتغال آرا فراهم کنیم.

وی با یادآوری اینکه هر یک از اعضای این جلسه وظایفی در این خصوص بر عهده دارند،خاطرنشان کرد:ما در گیلان از ظرفیت های ویژه‌ای برخورداریم، کمتر استانی از تنوعی زیرساختی و امکانات زیربنایی تجاری مثل گیلان برخوردار است،اعتقاد راسخ دارم با در کنار هم قرار دادن این ظرفیت ها و منابع انسانی،باید نرم افزار لازم را برای توسعه همه جانبه احیا کنیم.

دلق پوش با ذکر برخی مشکلات زیر ساختی موجود در حوزه صنعت،گفت:ما در برخی از حوزه‌ها مشکل زیر ساختی داریم، مثلا زیرساخت برق برای ایجاد طرح توسعه در برخی واحدهای صنعتی،تامین نشده است و بعضی از واحدهای آب بر نیز در تامین آب مورد نیاز دستگاه و ماشین آلات تولیدی دچار چالش هستند که بایستی متناسب با مشکلات،راهکار و تمهیدات لازم اتخاذ شود.

رئیس شورای هم خانواده صنعت،معدن و تجارت با اشاره به اینکه ما بایستی اتاق فکر داشته باشیم تا خروجی چنین جلساتی را عملی کنیم،افزود:ایجاد یک واحدی تحت عنوان" طرح و برنامه" در هر نهادی ضروری است و ما هم‌اکنون به عنوان نمونه در حوزه نساجی،آسیب‌شناسی و تحقیقات را آغاز کرده‌ایم که امیدواریم در آینده خروجی و نتیجه لازم را بگیریم.

وی ضمن پذیرش پیشنهاد طرح احیاء واحدهای تولیدی مشکل‌دار از جانب مرکز آموزش و پژوهش مطالعات بازرگانی،این مرکز را بعنوان متولی اجرای این طرح تعیین کرد و گفت:یکی از نیازهای کنونی واحدهای صنعتی که دارای چالش و مشکل هستند عدم بهره گیری از مراکز علمی تخصصی در راه اندازی و راهبری واحدشان است که این بحث باید در کلیه واحدها پایش و پیگیری شود و بکارگیری نخبگان در فضای تولید،ضرورتی غیرقابل انکار است که اغلب مدیران بخش اقتصادی از آن غافل شده‌اند.

رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان ادامه داد:ایجاد اتاق‌های فکر برای ما حائز اهمیت است و به همین دلیل ادارات زیر مجموعه خود در شهرستان‌ها را موظف کرده‌ایم که دفاتر طرح و برنامه شهرستانی را ایجاد کنند.این دفاتر،اتاق های فکر را با تکیه بر ظرفیت های منطقه ای در سطح شهرستان عملی می‌کنند.

دلق‌پوش با بیان این مسئله که طرح مشکل به تنهایی نمی‌تواند اثربخش باشد،از سایر مدیران عضو شورا،ارائه راهکار و اولویت بندی را مطالبه کرد و افزود:ما باید به شکل منسجم عمل کنیم و بتوانیم بحث های مطرح شده را به شکل مصوبه از بین این نقطه نظرات و پیشنهادها بیرون بکشیم و در رفع مشکلات هم وحدت رویه ایجاد کنیم.

در ادامه این جلسه،مدیران شرکت ها و سازمان های عضو شورای هم خانواده به ارائه دیدگاه کلی خود پرداختند که احمد علی شهیدی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گیلان با طرح برخی مشکلات واحدهای تولیدی به انتقاد از بانک ها پرداخت و گفت: سود 18 درصدی بانک ها بیشتر از اینکه فرصتی در اختیار تولید کننده قرار دهد،فرصتی برای بانک هاست.

وی تصریح کرد:نحوه حمایت نظام بانکی کشور، از بخش تولید مشکل دارد،شاید برخی بگویند که افرادی که مجوز تاسیس و  فعالیت می گیرند،اهلیت و تخصص لازم را ندارند؛اما موضوع این است که با وام 18 درصدی حتی اگر اهلیت هم داشته باشند شکست می خورند لذا سیستم بانکی،باید فکری به حال این موضوع بکند و سود را تا سرحد ممکن کاهش دهد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: