• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-990-5
  • خبرنگار : 13
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

در 9 ماه نخست سال 1396:

ترانزیت خارجی کالا در گمرک آستارا از یک میلیارد دلار فراتر رفت

‌مدیر کل گمرک بندر مرزی آستارا از ثبت رکورد یک میلیارد دلاری ترانزیت خارجی ورودی و خروجی کالا در این گمرک خبر داد.

رسول امیدی ، در گفت و گو با ایسنا - منطقه گیلان ، اظهار کرد : گمرک زمینی آستارا یکی از امن ترین گمرکات کشور می باشد که رویه های امور بندری ، واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان ، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین‌المللی ، مبدا و مقصد کارنه تیر ، کاپوتاژ ، امور مسافری ، مرجوعی ، امانت‌های پستی و قضایی در آن فعال است.

وی با بیان اینکه امنیت مرزها و جاده های کشور سبب شده است تا شاهد استقبال کشورهای مختلف برای ترانزیت کالا از این گمرک باشیم ، ادامه داد: طی چند سال اخیر ، وزن و ارزش ترانزیت خارجی ورودی و خروجی کالا از مرز گمرک آستارا رشد قابل توجهی داشته و همین موضوع سبب شده است تا مرز مذکور به عنوان یک دروازه طلایی و ظرفیتی بین المللی در بین قاره های مختلف جهان ایفای نقش کند.

وی افزود: طی نه ماه نخست سال 1396 ، بالغ بر 279 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 93 میلیون دلار از مرز گمرک آستارا ترانزیت خارجی ورودی و خروجی شده است.

امیدی در بخش دیگر سخنان خود به تفکیک میزان ترانزیت ورودی و خروجی کالا از هم پرداخت و خاطر نشان کرد : در این مدت در ترانزیت خارجی (خروجی)  215 هزار تن کالا جابجا شده است که ارزش این میزان کالا 985 میلیون دلار می باشد.

وی با تأکید بر اینکه ترانزیت خارجی خروجی از لحاظ وزن 18 درصد و از حیث ارزش 38 درصد افزایش داشته است ، اضافه کرد : لوازم برقی ، خودروی سواری ، مبلمان ، ماشین‌آلات ، لوازم بهداشتی ، مصالح ساختمانی ، گچ ، سیمان ، ظرف شیشه‌ای ، البسه ، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی عمده کالاهایی هستند که از قاره‌های مختلف جهان به کشورهای روسیه ، جمهوری آذربایجان ، گرجستان و اکراین ترانزیت شده است.

مدیر کل گمرک آستارا ، از میزان جابجایی کالا از طریق ترانزیت خارجی (ورودی) در این گمرک سخن گفت و تصریح کرد : طی مدت مذکور  64 هزار تن کالا به ارزش 108میلیون دلار از مبدأ کشورهای روسیه ، گرجستان ، جمهوری آذربایجان و اوکراین به مقصد کشورهای ترکیه ، عراق و امارات متحده ارسال شده است.

وی در پایان با اشاره به رشد 48 درصدی وزن و 11 درصدی ارزش کالاهای ترانزیت خارجی ورودی ، اضافه کرد : فرآورده‌های نفتی ، لوازم چوب ، پنبه ، الیاف مصنوعی ، شمش آهن ، مس ، ورق آهن و پشم شیشه عمده کالاهای ترانزیت شده (ورودی) هستند.

وی در پایان اضافه کرد: درآمد عمومی گمرک آستارا در این هشت ماه 312 میلیارد و 618 میلیون ریال بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: