• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-34089-5
  • خبرنگار : 19
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار گیلان:

ترویج فرهنگ کتاب مهم تر از توسعه کتابخانه هاست

استاندار گیلان، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را مهم از توسعه کتابخانه ها دانست و یادآور شد: گرفتار توسعه امکانات فیزیکی و زیربنایی نشویم.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، دکتر مصطفی سالاری در آیین افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان گیلان در رشت، با اشاره به ریشه های فرهنگی و مدنیت مردم گیلان، اظهار کرد: متناسب با این پیشینه، انتظار داریم نمایشگاه های کتاب از منظر کمی و کیفی مطلوب برگزار شوند.

وی با بیان اینکه مهمترین بحث در سنوات اخیر مقوله نسبت کتاب و کتابخوانی با فضای مجازی است، افزود: اعتقاد دارم هیچکدام دیگری را تهدید نمی کند، زیرا هر کدام کارکرد مشخص دارد. کتاب، هنر، موسیقی و... ابزارهای رشد فرهنگی هستند، اما هیچ منبع، امکان و ابزار فرهنگی دیگری اعتبار کتاب به عنوان منبع علمی را ندارد و هیچ کدام به جای کتاب نمی نشیند.

استاندار گیلان، با اشاره به قدمت نوشتن در تاریخ بشر و سنگ نوشته ها، تصریح کرد: از زمانی که انسان نوشتن را یاد گرفت، تاریخ را درج و به آیندگان منتقل کرد و لذا کماکان کتاب معتبرترین است.

سالاری، کتاب را قابل قیاس با فضای مجازی ندانست و گفت: در فضای مجازی منابع معتبر و نامعتبر توامان وجود دارد، زیرا تولیدکنندگان بسیار متعدد و ناشناخته هستند، اما در حوزه کتاب این گستردگی، غیر قابل شناسایی و غیر قابل اعتبارسنجی را نداریم.

وی بخش قابل توجهی از فضای مجازی را آنی و غیر قابل انتخاب دانست و خاطرنشان کرد: این در حالی است که کتاب شناسنامه، مولف و ناشر دارد و می توانیم انتخاب کنیم که در چه حوزه ای کتاب بخوانیم و کتاب چه مولفی را مطالعه کنیم.

این مقام مسئول، با بیان اینکه از جامعه ای مانند گیلان انتظار می رود در حوزه کتاب و کتابخوانی قوی تر عمل کند، متذکر شد: گیلان دارای فرهنگ ریشه دار و در همه حوزه های فرهنگی متمدن و پیشگام است لذا باید در بخش تالیف و نشر نیز در کنار کتاب و کتابخوانی توجه داشته باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان، با تصریح بر اینکه مولفان باید با سهولت بیشتری کتاب چاپ و نشر کنند، گفت: البته اعتقاد دارم باید کنترل در چاپ کتب وجود داشته باشد و هر چیزی را نباید چاپ کرد تا اشکال فضای مجازی در کتاب ایجاد نشود و این منبع معتبر علمی زیر سوال نرود.

سالاری ادامه داد: کتاب های قابل استفاده به نحو مطلوب در بازار فرهنگی جای خودشان را پیدا می کنند و دولت باید به بازار کتاب کمک کند تا حق کسانی که خوب می نویسند، ضایع و اعتبار کتاب مخدوش نشود.

وی با تاکید بر لزوم حمایت از تالیف، چاپ و نشر کتاب، عنوان کرد: ما بیشتر سراغ سخت افزار می رویم و کمیت ها برای ما مهم است. مثلا به دنبال ساخت کتابخانه هستیم، اما به تعداد مراجعه کنندگان توجه نداریم. در واقع تمرکز بر روی تجهیزات و بنا داریم و رسالت اصلی که انسان سازی است را گم می کنیم.

استاندار گیلان ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را مهم از توسعه کتابخانه ها دانست و یادآور شد: گرفتار توسعه امکانات فیزیکی و زیربنایی نشویم و بر اصل ترویج فرهنگ کتابخوانی اهتمام داشته باشیم.

وی با بیان اینکه چرا تعداد کتاب فروشی های استان از تعداد کتاب های چاپ شده کمتر است؟، خاطرنشان کرد: در بحث فرهنگ به ویژه کتاب و کتابخوانی باید گام های اساسی، خلاقانه و مبتکرانه برداریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: