• چهارشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-33189-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

کمک های غیر تخصصی بحران زلزله را افزایش می دهد

صحبت های مدوام در مورد مسکن مهر کرمانشاه پرخاشگری زلزله زدگان را افزایش می داد.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، محسن مشکبید حقیقی، امروز در سیمنار مداخلات روانشناسی در بحران که در سالن همایش مرکز علمی کاربردی آموزش و پژوهش منطقه زندانهای گیلان برگزار شد،گفت: وجود نیروهای آموزش دیده و متخصص در مواقع بروز بحران جدی است و به هیچ وجه نباید از افراد غیر متخصص استفاده شود زیرا کمک های غیرحرفه ای مشکلات و پرخاشگری را در بین زلزله زدگان افزایش می دهد.

وی افزود: پر واضح است که برخی از زلزله زدگان در برای حل مشکلات توان خود را  از دست می دهند، بنابراین با با نیروهای مختصص به این افراد کمک کرد.

محسن مشکبید حقیقی تصریح کرد: زلزله همانند سایر حوادث طبیعی مال و جان افراد را به خطر می اندازد و باید تلاش شود نه تنها این افراد به زندگی و امکانات گذشته خود برگردند، بلکه باید آموزش ببینند تا شرایط مطلوبشان حفظ شود.

وی گفت: علاوه بر ارتقای توان فیزیکی، روانی و اجتماعی زلزله زدگان باید توانبخشی ها را نیز برای خانواده ها اجرایی کنیم، زیرا اگر مداخله ها در بخش های فردی،خانوادگی و اجتماعی به صورت منسجم انجام نشوند موفقیت در مدیریت بحران حاصل نخواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد رشت گفت:اگر چه در زلزله کرمانشاه وضعیت ساخت مسکن مهر خوب نبود،اما صحبت های مداوم در مورد آن موجب افزایش پرخاشگری در زلزله زدگان می شد.

وی افزود: افزایش خشونت ،کم خوابی و گاهی خواب زیاد ،عدم تمرکز معمولا در بین زلزله زدگان افزایش می یابد و لازم است با حضور مداوم روانشناسان و در صورت نیاز تجویز داروهای مناسب به کاهش استرس روانی زلزله زدگان کمک کرد.

          


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: