• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-2890-5
  • خبرنگار : 9
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس خبرداد:

آمادگی کمیسیون اقتصادی برای اصلاح و تصویب قوانین مناطق آزاد

سید کاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از آمادگی مجلس برای اصلاح و تقویت قوانین و مقررات مناطق آزاد برای تحقق اهداف این مناطق خبر داد.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، سیدکاظم دلخوش خواستار همکاری نزدیک‌تر دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با عملکرد مناطق آزاد در جهت انجام ماموریت‌های این مناطق شد و اظهار کرد: هم اکنون قوانین و مقررات بسیار مناسبی توسط مجلس محترم شورای اسلامی به منظور وحدت و یکپارچگی مدیریت در مناطق آزاد وضع گردیده که براساس آن اختیارات دستگاه‌های مربوطه در محدوده مناطق آزاد به رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان‌های مناطق آزاد تفویض شده، بر این اساس لازم است سایر دستگاه‌ها هماهنگی لازم را در این زمینه با سازمان های مناطق آزاد داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خواستار اجرای درست قوانین مصوب حمایتی که از سوی مجلس شورای اسلامی وضع شده است گردید و افزود: اعمال مزیت‌های قانونی نظیر معافیت‌های مالیاتی بر درآمد و ارزش افزوده برای توسعه کسب و کارها و جذب سرمایه گذاری‌های داخلی در مناطق آزاد بسیار حایز اهمیت است چراکه اجرا و توجه درست به قوانین و عدم تفسیر نامناسب از قوانین لازمه پیشرفت مناطق آزاد می‌باشد.

دلخوش در ادامه از تلاش‌های مهندس مسرور رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی طی چهار سال اخیر برای ایجاد زیرساخت‌های لازم در این منطقه و بهبود فضای کسب و کار در منطقه آزاد انزلی که توانسته اثرات موثر و مثبتی برای توسعه منطقه و استان گیلان داشته باشد قدردانی نمود و آمادگی کامل خود را برای حمایت همه جانبه از مناطق آزاد و فعالین اقتصادی و سرمایه گذاران فعال در این مناطق اعلام کرد.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی به لزوم ارائه گزارش‌های به موقع از عملکرد مناطق آزاد به نمایندگان محترم شورای اسلامی اشاره و اعلام کرد: باید دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد ضمن تعامل مناسب با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، گزارش عملکرد و اقدامات مثبت و تأثیرگذار مناطق آزاد را به گوش مجلس رسانده تا نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی با اطمینان بیشتری بتوانند نسبت به تقویت مناطق آزاد اقدام نمایند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در ادامه خواستار تشکیل کارگروه‌های تخصصی در مناطق آزاد با عضویت بخش‌های خصوصی جهت احصاء قوانین و ارائه پیشنهاد برای اصلاح قوانین و مقررات مربوط به این مناطق شد و گفت: با اخذ نظرات سرمایه گذاران و فعالین بخش خصوصی می‌توان نقاط ضعف قوانین را برطرف و نقاط قوت آن را با تصویب در مجلس شورای اسلامی برجسته نمود.

دلخوش با اشاره به برگزاری مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه منطقه آزاد انزلی، ضمن تقدیر از این اقدام که می‌تواند بر انگیزه فعالان اقتصادی بیافزاید، از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های صادرکنندگان این منطقه اظهار خوشحالی نمود.

وی با تقدیر از تلاش‌های فعالین اقتصادی و سرمایه گذاران علی الخصوص صنعتگران و تولیدکنندگان در جهت توسعه صادرات و کارآفرینی، آنان را جزء لاینفک اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و رفع مسائل و مشکلات سرمایه گذاران بخش خصوصی را از اولویت‌های کاری دولت و مجلس برای تحقق اهداف بیان کرد و افزود: مجلس شورای اسلامی به عنوان قانونگذار می‌تواند در رابطه با افزایش مشوق‌های صادراتی برای صادرکنندگان گام بردارد.

دلخوش اضافه کرد:  صادرکنندگان در بخش‌هایی از عوارض و مالیات معاف هستند اما به دنبال ارائه مشوق‌های جدید در جهت افزایش انگیزه و کمک به صادرات کشور هستیم.

وی با اشاره به نظر موافق رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش مشوق‌های صادراتی برای تولیدکنندگان و صادرات کنندگان کالاها و خدمات در جهت پیشبرد تولید در کشور تصریح کرد: اقتصاد کشور زمانی پویا می‌شود که بخش خصوصی، دولت و مجلس برای صادرات توجه ویژه‌ای داشته و در صورت اعلام آمادگی بخش خصوصی برای ارائه پیشنهاد در راستای اصلاح قوانین، مجلس نیز آمادگی همکاری متقابل دارد.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر مدیریت واردات و افزایش صادرات خاطر نشان کرد: به نظر من نمایندگان مجلس باید قانع شوند در صورت استقلال عمل مناطق آزاد علاوه بر پاسخگو بودن این مناطق و عملکرد شفاف آنها می‌توان مناطق آزاد را به جایگاه اولیه اش برگرداند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: