• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1890-5
  • خبرنگار : 13
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برای نخستین بار در کشور؛

رونمایی از دو فروند شناور ساخت اروپا توسط بخش خصوصی در بندر آستارا

برای نخستین بار در کشور ، بخش خصوصی با سرمایه گذاری ده میلیون یورو (حدود 500 میلیارد ریالی) ، دو فروند شناور لایروب و یدک کش ساخت کشور هلند را در بندر آستارا رونمایی کرد.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان ، محمد صادق كاوه ، رییس هیأت مدیره و مدیر عامل گروه بندری و دریایی کاوه پس از رونمایی از این دو فروند شناور ، در نشست خبری خود با خبرنگاران خبرگزاری ها ، اظهار کرد: شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه یک شرکت خصوصی است که سابقه آغاز فعالیت آن در بنادر کشور به سال 1340 برمی گردد.

وی با بیان اینکه این شرکت ، سرمایه گذاری در بندر آستارا را از سال 1387 در قالب قراردادی 40 ساله با اداره کل بنادرودریانوردی استان گیلان آغاز کرده است ، افزود: شرکت کاوه عهده دار اجرای طرح توسعه و راهبری بندر آستارا شده و در همین راستا اقدامات بسیاری را در ایجاد زیرساخت های این بندر انجام داده است.

کاوه با بیان اینکه بندر آستارا در آستانه شکوفایی است ، ادامه داد: پس از سرمایه گذاری در سایر بخش ها ، این شرکت دو فروند شناور لایروب و یدک کش را خریداری و پس از انتقال از اروپا به دریای خزر ، آنها را بندر آستارا مستقر کرده است.

وی این اتفاق را برداشتن یک گام دیگر در جهت شکوفایی این بندر در جهت تبدیل شدن آن به یک نقطه کانونی برای ایفای نقش فعال و مؤثر در مبادلات تجاری حوزه دریای خزر و کریدورهای بین المللی جاده ابریشم و شمال - جنوب دانست و خاطر نشان کرد: شناورهای مذکور  به ارزش بیش از ده میلیون یورو (حدود 500 میلیارد ریال) به سفارش شرکت خدمات دریایی و بندری کاوه ، در کارخانه کشتی سازی نپتون در کشور هلند طراحی و ساخته شده اند.

وی با تأکید بر اینکه این دو فروند شناور ، بندر آستارا را از بابت امور لایروبی در حوضچه اصلی و کانال دسترسی و همچنین خدمات یدک کشی خودکفا می سازد ، تصریح کرد: این اولین بار است که بخش خصوصی در ایران برای تأمین لایروب و یدک کش در بنادر ایران سرمایه گذاری می کند.

رییس هیأت مدیره و مدیر عامل گروه بندری و دریایی کاوه در بخش دیگر سخنان خود به بیان مشخصات این فروند شناور پرداخت و توضیح داد: لایروب هاپرساکشن «جاده ابریشم» با ظرفیت 200 تن در هر مرحله لای برداری ، به طور اختصاصی برای فعالیت در بندر آستارا طراحی و ساخته شده است.

وی اضافه کرد: این کشتی برای صیانت از عمق آبخور 6 متری که سازمان بنادر و دریانوردی متعهد به تأمین آن شده ، به منظور تضمین تردد ایمن انواع کشتی های تجاری در تمام فصول سال در این بندر مستقر شده است. 

وی در خصوص مشخصات یدک کش گفت: یدک کش «درفش کاوه» نیز توانی بالغ بر 1200 اسب بخار دارد و برای ارائه خدمات یدک کشی ، پهلودهی ، جدا سازی کشتی ها و همچنین مشارکت در عملیات اطفای حریق و امداد و نجات طراحی و ساخته شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: