• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-7189-5
  • خبرنگار : 19
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس جهاددانشگاهی گیلان خبر داد:

برگزاری نمایشگاه مستقل و ابتکاری سازمان جهاددانشگاهی گیلان در هفته پژوهش

رئیس جهاددانشگاهی گیلان، از برگزاری نمایشگاه فعالیت های پژوهشی این سازمان و پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی کشور همزمان با هفته پژوهش خبر داد و گفت: جهاددانشگاهی گیلان به صورت مستقل و ابتکاری به ارایه گزارش عملکرد پژوهشی می پردازد.

مهندس جمشید رسایی در گفت وگو با ایسنا – منطقه گیلان، با گرامیداشت هفته پژوهش، اظهار کرد: برای تحقق اقتصاد دانش بنیان باید فعالیت های پژوهشی را توسعه دهیم.

رئیس جهاددانشگاهی استان گیلان افزود: برای عرضه دانایی و بهینه سازی ارزش افزوده یافته های علمی و پژوهشی باید بستر لازم ایجاد شود تا از این طریق به رشد اقتصادی و توسعه فعالیت های فناورانه و خدمات در جامعه برسیم.

وی پژوهش را از اساسی‌ترین نیازهای کشور برای نیل به پیشرفت و توسعه همه جانبه دانست و عنوان کرد: در حال حاضر قدرت و استقلال کشورها متکی به پژوهش و تولید علم است.

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی تصریح کرد: اگر عدالت در تامین منابع برای فعالیت های مراکز پژوهشی رعایت شود و تناسب ظرفیت ها، برنامه ها و فعالیت های مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی در اختصاص بودجه دیده شود، مشخص می گردد که برخی مراکز علیرغم اخذ منابع و بودجه فراوان برنامه و عملکرد مناسبی ندارند و در عین حال برخی مراکز مانند جهاددانشگاهی با وجود ظرفیت خوب و برنامه مناسب و عملکرد قابل قبول از منابع و بودجه کافی بهره مند نیستند.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی متذکر شد: از مراجعی نظیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتظار داریم از مراکز فعالی همچون جهاددانشگاهی که در عرصه فعالیت های علمی – پژوهشی در کشور سابقه طولانی دارند و خدمات شایان و بعضا منحصر به فردی را ارائه کرده اند، حمایت مناسب نمایند؛ لیکن متاسفانه اخیرا و در اقدامی شگفت انگیز وزارت علوم طی بخشنامه ای جهاددانشگاهی را از شورای سیاستگذاری و ستاد هفته پژوهش در استان ها حذف کرده است.

وی با تاکید بر اینکه این رویه وزارت علوم مورد اعتراض محققان و پژوهشگران جهاددانشگاهی است، اضافه کرد: به نظر می رسد برخی افراد در مجموعه این وزارتخانه دقت لازم را در انجام امور رعایت نکرده و به دنبال انحصاری نمودن پژوهش و فناوری در کشور هستند.

رئیس جهاددانشگاهی گیلان ادامه داد: پژوهش و فناوری نباید انحصاری شود و از این جهت لازم است مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدامات اصلاحی را در دستور کار قرار دهند.

رسایی، از برگزاری نمایشگاه فعالیت های پژوهشی سازمان جهاددانشگاهی گیلان و پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی همزمان با هفته پژوهش خبر داد و خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی گیلان سال های متمادی در هفته پژوهش استان فعال بوده و بعضا حائز رتبه های برتر در این هفته شده است.

وی یادآور شد: در هفته پژوهش سالجاری در اعتراض به صدور بخشنامه وزارت علوم، جهاددانشگاهی در نمایشگاه هفته پژوهش استان حضور نخواهد داشت و به صورت مستقل و ابتکاری به ارایه گزارش عملکرد پرداخته و دستاوردهای اقدامات پژوهشی خود را به نمایش عمومی خواهد گذاشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: