• شنبه ۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1190-5
  • خبرنگار : 21
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تولید کالاهای با ارزش افزوده موجب افزایش صادرات در مناطق آزاد می شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه حل و فصل موانع صادرات باید اولویت اصلی در جهت افزایش میزان صادرات در مناطق آزاد باشد، گفت:تولید کالاهای با ارزش افزوده و از میان بردن فرآیندهای اضافی در مناطق آزاد موجب افزایش صادرات می شود.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان،نشست تخصصی راهکارهای افزایش صادرات و صادرات مجدد در مناطق آزاد با حضور مهندس مسرور، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و دکتر بازارگان، معاون تولید و صادرات شورایعالی و معاونین و مدیران اقتصادی مناطق آزاد کشور به میزبانی این منطقه برگزار شد.

رضا مسرور،رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست تخصصی با ابراز خرسندی از برگزاری چنین نشست هایی خواستار برگزاری آن در دوره های زمانی مشخص شد و به تحلیل مقایسه ای توجه دولت تدبیر و امید به مقوله صادرات در مناطق آزاد با دولت قبل پرداخت و اظهار کرد: در گذشته این مهم چندان جدی گرفته نمی شد و توجه به اهمیت صادرات در این دولت، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و با مقایسه عملکرد مناطق آزاد طی این دو دوره مشخص می شود که اتفاق بسیار خوبی در این حوزه در مناطق آزاد رخ داده است.

وی با بیان اینکه برخی از موانع صادراتی در فرایند همکاری ارگان های دیگر است و حل و فصل موانع صادرات باید اولویت اصلی در جهت افزایش میزان صادرات در مناطق آزاد باشد، تصریح کرد:تولید کالاهای با ارزش افزوده و از میان بردن فرآیندهای اضافی در مناطق موجب افزایش صادرات می شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به مشوق های خوبی که از سوی هیأت دولت برای صادرات در حوزه های نمایشگاهی، تسهیلات بانکی و مقررات لحاظ شده خواستار عملیاتی شدن این مشوق ها شد و عدم اجرای کامل آنها را از موانع فعالیت صادرکنندگان ارزیابی کرد.

وی با اعلام اینکه عدم تولید کالاهای غیر اقتصادی که مطمئنا اتفاق خوبی بعد از تولید آن محصول رخ نخواهد داد باید مورد توجه قرار گیرد،گفت: باید براساس مزیت های رقابتی هر منطقه عمل کرد،مثلا اگر در یک منطقه در زمینه تولید محصولات کشاورزی ارزش افزوده وجود دارد باید این امر مورد توجه قرار گیرد.

مهندس مسرور با بیان اینکه افزایش بهره وری در واحدهای تولیدی صنعتی مناطق باید مورد توجه مدیران اقتصادی مناطق آزاد به عنوان مدیران مسئول اقتصاد مقاومتی قرار گیرد، اضافه کرد:اگر بالابردن میزان بهره وری در واحدهای تولیدی مناطق آزاد با هدایت سازمان های این مناطق اجرایی شد می توان به عنوان یک الگو جهت اجرا در سطح کشور تعمیم داد موضوعی که در تجربه موفق کشورهایی مثل چین نیز قابل مشاهده است.

در ادامه این نشست مهندس مهدی بازارگان معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان جایگاه مناسب منطقه آزاد انزلی در بخش صادرات مجدد اعلام کرد: این نشست فرصت مناسبی است تا شرکت کنندگان از تجارب مناطق موفق بهره گیری کنند و جهت رسیدن به اهداف اصلی مناطق آزاد که رونق صادرات بوده است باید با ارائه مشوق های صادراتی بستر لازم را فراهم نمود تا این مناطق به روند رو به رشد در صادرات ادامه دهند.

مهندس وحید طالب پور عضو هیات مدیره و معاون امور اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست در نظر گرفتن مشوق های صادراتی نظیر تسهیلات بانکی، حضور در نمایشگاه های بین المللی،معافیت های گمرکی، معافیت های انبارداری و... را در راستای رونق صادرات از مناطق آزاد بسیار حائز اهمیت دانسته و به عملیاتی شدن کامل مشوق های صادرات تاکید کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: منطقه آزاد انزلی در سال گذشته حدود ۵۵ میلیون دلار صادرات و حدود ۳۰۰ میلیون دلار صادرات مجدد داشته است و در ۸ ماهه اول سال جاری حدود ۴۵ میلیون دلار صادرات و ۲۰۷ میلیون دلار هم صادرات مجدد داشته است که این آمار نشان از رشد مناسب و تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی در سالجاری توسط سازمان منطقه آزاد انزلی طی ۸ ماهه اول دارد و امید است همین روند تا پایان سال ادامه یابد.

لازم  بذکر است؛دو شهرک صنعتی در منطقه آزاد انزلی واقع شده اند که جمعا حدود ۱۲۰ واحد صنعتی در محدوده منطقه با اشتغالی بالغ بر 3 هزار نفر فعال می باشند و حدود ۳۰ واحد صنعتی جدید هم در محدوده این منطقه در حال احداث و ساخت می باشند که ظرفیت های جدیدی را در آینده نزدیک به ظرفیت موجود اضافه خواهد نمود.مضاف بر اینکه طی دو سال اخیر ۵۵ واحد تولیدی در سطح منطقه از حالت رکود و غیرفعال خارج شدند و به چرخه تولید برگشتند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: