• سه شنبه ۱۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-23989-5
  • خبرنگار : 19
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی کشور :

حل معضل پسماند با کمک مراکز علمی ممکن است

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی کشور گفت: آماده مشارکت در پروژه های محیط زیستی در سطح کشور هستیم.

مهندس جمشید رسایی در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه گیلان، با بیان اینکه امروز پسماند در بسیاری از شهرهای بزرگ به ویژه استان های شمالی یک تهدید محسوب می شود، اظهار کرد: مدیریت پسماند صرفا یک امر اجرایی نیست.

رئیس جهاددانشگاهی استان گیلان افزود: اگر به بحث آموزش، پژوهش و فرهنگ سازی توجه کافی شود، معضل پسماند با مدیریت جامع باید از مرحله تولید تا مرحله نهایی دفع مورد بررسی قرار گیرد و با انتخاب روش های نوین در فرایند تفکیک زباله، انتقال و جابجایی آن و در نهایت چگونگی ساماندهی و دفع آن، معضل پسماند را حل کرد.

وی دفن پسماندها در محیط زیست را ابتدایی ترین و بدترین شکل ممکن حل مشکل پسماند دانست و تصریح کرد: مدیریت درست پسماند باید از مرحله تولید تا امحا صورت گیرد و در صورت مدیریت صحیح، بخش عمده ای از پسماندها قابلیت بازگشت به چرخه اقتصاد به عنوان کود یا مواد اولیه تولید را دارند.

این مقام مسئول بر کاهش تولید زباله از طریق تفکیک زباله های خشک و تر تاکید کرد و گفت: مدیریت پسماند در استان های شمالی به لحاظ بارندگی زیاد و خاک حاصلخیر متفاوت از مدیریت پسماند در سایر استان هاست.

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی ادامه داد: ورود شیرابه های حاصل از زباله به آب های زیرزمینی، رودخانه ها و در نهایت دریا مخاطرات جدی برای ما ایجاد می کند و مسبب ایجاد آلودگی در محیط های پذیرنده آب و خاک می شود.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی عنوان کرد: در این زمینه چند کار را در استان گیلان شروع کردیم که عمده این فعالیت ها در بحث پروژه های مرتبط با پسماند است.

وی اضافه کرد: پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی توانایی و ظرفیت خوبی جهت حل معضلات پسماند گیلان دارد که متاسفانه تاکنون از این ظرفیت استفاده خوبی نشده است.

رئیس جهاددانشگاهی گیلان تاکید کرد: حل معضلات و مشکلات از طریق بررسی های علمی ممکن خواهد شد و درخصوص معضل پسماند نیز باید از ظرفیت های مراکز علمی کشور نظیر پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی استفاده کنیم لذا آماده مشارکت در پروژه های محیط زیستی در سطح کشور هستیم.

رسایی در ادامه، با بیان اینکه پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی از سال 82 شکل گرفت و در حال حاضر دارای سه گروه پژوهشی شامل گروه محیط زیست طبیعی، گروه مهندسی محیط زیست و گروه فرآوری پسماند است، گفت: یکی از محورهای مد نظر در پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی توسعه فعالیت هایی برای بهبود آموزش و فرهنگ سازی زیست محیطی بوده است.

وی افزود: اگر بتوانیم از سطوح پایین تر سنی کار آموزش حفظ محیط زیست را انجام دهیم، به نتایج قابل قبولی در بهبود شرایط محیط زیست در آینده خواهیم رسید، زیرا این افراد هم نسل آینده کشور را می سازند و هم تاثیرگذاری خوبی در خانواده ها دارند.

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی اظهار کرد: توانایی فعالیت های گسترده در ارتباط با آموزش و فرهنگ سازی را داریم و در این بخش علاوه بر طرح هایی که قابلیت اجرا را دارند، طی سال های گذشته اقداماتی را انجام داده ایم که به طور مثال در برخی شهرهای استان ظرف یک هفته در 200 مدرسه برنامه آموزشی برگزار کردیم که براساس ارزیابی صورت گرفته تاثیرات خوبی داشته است.

رئیس جهاددانشگاهی گیلان پرداختن به این نوع آموزش ها را جزو برنامه های پژوهشکده دانست و تصریح کرد: در فعالیت‌های پژوهشی نیز سعی کردیم فعالیت‌ها را به جهتی ببریم که نتایج پژوهش‌ها مورد استفاده قرار گیرد و آنها را کاربردی کنیم.

وی با بیان اینکه بخش دیگری از فعالیت‌های پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی در راستای اهداف مصوبی است که از سوی جهاددانشگاهی مشخص شده است، عنوان کرد: اهدافی که در قالب برنامه‌های سه ساله گروه‌های مختلف پژوهشی طرح می‌شود، در دستور کار پژوهشکده قرار دارد.

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی متذکر شد: با توجه به برنامه‌های دولت، توسعه دانش فنی در حوزه توسعه پایدار و مشارکت در توسعه دانش ارزیابی اثرات زیست محیطی در محیط زیست و ارزیابی ریسک در پروژه های محیط زیستی از اهداف فعالیت های پژوهشکده در سه سال آینده است.

رسایی خاطرنشان کرد: دولت در بخش های مختلف جهت توسعه اقتصادی و اجتماعی پروژه های متنوعی را شروع می کند که تمامی آنها نیاز به ارزیابی ریسک دارد و با توجه به سوابق پژوهشکده سعی کردیم در این بخش، دانش فنی نیروی انسانی خود را گسترش دهیم تا برای این پروژه ها به دولت و دستگاه های اجرایی کمک کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: