• سه شنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-3490-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

آمار تکان‌دهنده تولید زباله در روستاهای گیلان

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان گفت: روزانه 600تن زباله در روستاهای گیلان تولید می‌شود.

مازیار سیدنژاد در گفت‌‌و‌گو با ایسنا منطقه گیلان، با بیان اینکه سرانه تولید روستایی هر نفر در گیلان روزانه 650گرم است،گفت: با توجه جمعیت 930هزار نفری روستاهای گیلان به طور میانگین در مجموع روزانه 600تن زباله در روستاهای گیلان تولید می‌شود.

وی افزود: برای جمع آوری روستاهها روشهای مختلفی اجرا می‌شود و برای روستاهای کم جمعیت به طور معمول یک روز در هفته جمع‌ آوری زباله‌ها انجام می‌شود و در روستاهای با جمعیت بیشتر جمع‌آوری پسماندها در دفعات بیشتری در هفته صورت می‌گیرد.

سیدنژاد ادامه‌داد: برای مدیریت پسماند روستایی اقدامات خوبی به صورت مقطعی و پایلوت در روستاهای استان انجام شد، اما به دلیل عدم استمرار و عدم پایش نظارت لازم نتایج مطلوب بدست نیامد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان با اشاره به وجود 750دهیاری در 2هزار و 500روستای استان خاطرنشان‌کرد: برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای بهره‌گیری لازم از ظرفیتها انجام شده است و راهبرد اصلی ما در این برنامه‌ریزی‌ها توسعه تفکیک زباله از مبداء است.

وی با بیان اینکه عدم خروج زباله‌تر از روستاها و اجرای کمپوست خانگی به عنوان یک راه حل پایدار در نظر گرفته شده است، از آموزش دهیاران، مردم روستا، معلمین روستاها و ... به کمک سازمان‌های مردم نهاد خبرداد و گفت: توانسته‌ایم حلقه‌های مدیریت پسماند محلی را در برخی از روستاها تشکیل دهیم.

سیدنژاد تاکید کرد: همکاری و پیگیری بخشداری‌‌ها، فرمانداری‌ها و مشارکت روستاییان کلید اصلی حل مشکلات پسماند برای رسیدن به نقطه مطلوب مدیریت پسماند روستایی است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان افزود: فرایندمدیریت پسماند روستایی با تغییرات دهیاران و  دیگر مسئولین روستایی نباید دچار تزلزل شود.   


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: