• چهارشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-1890-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

گیلان از استانهای پرخطر آنفولانزای پرندگان

مدیرکل دامپزشکی گیلان از پرداخت بالغ بریک میلیارد تومان غرامت بیماری آنفولانزای پرندگان خبر داد.

دکتر سهراب عاقبتی در گفتگو با ایسنا منطقه گیلان گفت: گیلان از استانهای مبتلا به آنفولانزای پرندگان در سال قبل بود و طبق آمارها گیلان در سال گذشته، استان دوازدهم ابتلا به بیماری آنفولانزای پرندگان را به خود اختصاص داد.

وی افزود: سال گذشته 40کانون بیماری آنفولانزای پرندگان در مرغداری‌های سنتی گزارش شد و خوشبختانه در مرغداری‌های صنعتی هیچ موردی مشاهده نشد.

عاقبتی خاطر‌نشان ‌کرد: آنفونلانزای پرندگان می‌تواند از پرندگان مهاجر نیز به پرندگان بومی منتقل شود.  هرساله با آغاز فصل مهاجرت پیشگیری‌ها اعمال می‌شود تا سویه‌ی آن به انسان انتقال پیدا نکند.

مدیرکل دامپزشکی گیلان با بیان اینکه نمونه‌برداری کامل از پرندگان بومی و صنعتی گیلان انجام شده است، گفت: به دلیل ظرفیت بالای تولید مرغ و وجود مرغداری‌ها و همچنین وجود اکوسیستم‌های ارزشمندی همچون تالابها، گیلان از مسیرهای امن زمستان‌گذران پرندگان مهاجر است و به همین دلیل از استانهای پرخطر در معرض بیماری آنفولانزای پرندگان محسوب می‌شود.

وی افزود: در صورت مشاهده هر گونه لاشه پرندگان به مرگ مشکوک معدوم‌سازی در کانون‌ها انجام خواهد شد.

دکتر عاقبتی گفت:برای تامین امنیت سلامت،مردم باید مرغ‌های صنعتی و کنترل شده از سوی دامپزشکی مصرف کنند و به جد از خرید هر گونه پرنده زنده پرهیز شود.

وی تصریح کرد: سال گذشته یک میلیارد و 150میلیون تومان سال گذشته غرامت از اعتبارات ملی به صاحبان مرغ های معدوم شده پرداخت شد.

  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: